SPORT 30 iulie 2018

Patru medalii de aur pentru atleții covăsneni

de Covasna Media | 783 vizualizări

La Pitești, pe Stadionul ”Nicolae Dobrin”, au avut loc întrecerile Campionatelor Naționale de atletism, rezervate seniorilor și categoriei tineret.

Claudia Bobocea și-a impus cu autoritate punctul de vedere în cursele de semifond. Sportiva noastră a devenit campioană națională, în cele două zile de concurs, atât la proba de 1500 de metri, cât și la cea de 800 de metri. Timpul cu care ea a fost cronometrată la 1500 de metri a fost de 4:13:66 minute, în timp ce, a doua zi, la 800 de metri, a oprit cronometrele la 2:06:10 minute.

Cosmin Trofin, la masculin, a câștigat cursa de 800 de metri, timpul cu care el a fost înregistrat fiind de 1:47:13 minute. Cosmin Trofin și-a trecut în cont două medalii de aur, el având dreptul regulamentar de a concura și la tineret.

Ambii sportivi au dublă legitimare, CSM Sf. Gheorghe și Clubul Sportiv al Armatei Steaua București.

Bilanțul CSM Sf. Gheorghe la Campionatele Naționale de atletism de la Pitești a fost, așadar, de patru medalii, toate de aur, dintre care una la tineret.