SPORT 12 august 2019

Meciurile fazei a doua din Cupa României la fotbal

de Covasna Media | 358 vizualizări

Miercuri, 14 august, cu începere de la ora 17:30, va debuta al doilea tur al fazei naţionale a Cupei României.

În conformitate cu formatul aprobat în şedinţa Comitetului de Urgenţă din 16 iulie 2019, în această etapă au intrat în competiţie cele 38 de câştigătoare ale fazei întâi şi 22 de echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, urmând a se disputa un total de 30 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie.

Conform articolului 30, punctul 9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Până în faza 16-imilor, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj şi delegat de joc care vor fi suportate în procente egale 50%-50% de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj şi delegat de joc în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc. În faza a doua a Cupei României, pentru echipele organizatoare de nivel judeţean, baremurile de arbitraj sunt în cuantum de 940 RON, valoare netă, după cum urmează:

  • Arbitru: 340 RON
  • Arbitru asistent (1 și 2): câte 300 RON.

Totodată, se va achita barem pentru delegat de joc al cărui cuantum net este de 300 RON.

Pentru echipele organizatoare care vor participa în actuala ediţie a competiţiei Liga 3, baremurile de arbitraj sunt în cuantum de 1.996 RON, valoare netă, după cum urmează:

  • Arbitru: 764 RON
  • Arbitru asistent (1 și 2): câte 601 RON

Totodată, se va achita barem pentru delegat de joc al cărui cuantum net este de 500 RON.

Conform articolului 54, punctul 2 din ROAF, jocurile din Liga I, Liga 2 și Liga 3, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În conformitate articolul 30, punctul 11 din ediţia 2018 a ROAF, regulament aprobat în şedinţa Comitetului de urgenţă din 20 iulie 2018, în faza naţională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum 3 (trei) înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situația jocurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, conform art. 30 alin 9 din ROAF este permisă efectuarea a 4 (patru) înlocuiri de jucători, cu condiția ca cea de a 4-a înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri.

În conformitate cu articolul 30, punctul 15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunţa la jocuri şi nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancţiunea excluderii și retrogradării lor în eșalonul imediat inferior din campionatul în care participă.

În conformitate cu prevederile articolului 7, alineat c din RSTJF, jucătorii vor trebui să aibă aplicată pe carnetul de legitimare viza medicală acordată de unitatea medico-sportivă competentă.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF.

Iată şi programul partidelor din această fază a competiţiei:

  • ASMS ACS Sănătatea Darabani (BT) – ACS Foresta Suceava (SV)
  • CSO Viitorul Liteni (SV) – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ (NT)
  • AS Unirea Mirceşti (IS) – CS Ştiinţa Miroslava (IS)
  • AS Viitorul Curiţa (BC) – ACS KSE Târgu Secuiesc (CV)
  • ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi (GL) – CSM Focşani 2007 (VN)
  • AS Avântul Zărneşti (BZ) – AFC Metalul Buzău (BZ)
  • CS Viitorul Ianca (BR) – CS Făurei (BR)
  • CS Victoria Cumpăna (CT) – ACS Pescăruşul Sarichioi Junior (TL)
  • ACS Bărăganul Ciulniţa (IL) – AFC Unirea 04 Slobozia (IL)
  • ACS Înainte Modelu (CL) – SC Popeşti-Leordeni (IF)
  • CSA Steaua Bucureşti (B) – ACS Mostiştea Ulmu (CL)
  • ACS Viitorul Domneşti (IF) – CS Tunari (IF)
  • CSM Flacăra Moreni (DB) – AS FC Pucioasa (DB)
  • AS FC Precizia Săcele (BV) – ACS Olimpic Cetate Râşnov (BV)
  • ACS Ajax Botoroaga (TR) – CSM Alexandria (TR)
  • CS Real Bradu (AG) – ACS Vediţa Coloneşti M.S. (OT)
  • CS Cârcea (DJ) – ACSO Filiaşi (DJ)
  • CS Minerul Costeşti (VL) – ACS Flacăra Horezu (VL)
  • CS Inter Petrila (HD) – AFC Metalurgistul Cugir 1939 (AB)
  • AFC Voinţa Lupac (CS) – CS Hunedoara (HD)
  • CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (TM) – ACS Dumbrăviţa (TM)
  • ACS Progresul Pecica (AR) – CS Crişul Chişineu Criş (AR)
  • CS Naţional Sebiş (AR) – Gloria Lunca-Teuz Cermei (AR)
  • SC Olimpia MCMXXI Satu Mare (SM) – CSC Sânmartin (BH)
  • AFC Unirea 1924 (AB) – ACS Industria Galda (AB)
  • CS Floreşti (CJ) – FC Unirea Dej (CJ)
  • ACS Sticla Arieşul Turda (CJ) – CS Sănătatea SP Cluj-Napoca (CJ)
  • CS Măgura Cisnădie (SB) – ACS SR Municipal Braşov (BV)
  • CS Unirea Ungheni 2018 (MS) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
  • ACS Unu Fotbal Club Gloria (BN) – CSM Avântul Reghin (MS)

Cristian Frisk

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.