SPORT 1 februarie 2013

Marius Copil a adus primul punct României în disputa cu Danemarca

de Covasna Media | 391 vizualizări

Victorie în trei seturi obţinută de Marius Copil, vineri după-amiaza, în debutul meciului România-Danemarca din Grupa I a Zonei Euro-Africane a Cupei Davis la tenis.

Numărul doi din echipa tricoloră s-a impus cu 6-3, 7-6 (7), 6-4 în faţa celui mai valoros jucător din echipa daneză la capătul unui meci întins pe durata a mai puţin de două ore.

Primul set a fost decis de un break, pentru ca în actul al doilea să se ajungă la tie-break după ce Copil a ratat şanse de break în aproape toate game-urile pe serviciul lui Nielsen.

Jucătorul român s-a impus în cele din urmă cu 9-7 după ce Nielsen a condus în debutul tie break-ului cu 3-1 şi a avut minge de set la 7-6 pe serviciul lui Copil.

Danezul s-a ambiţionat şi a început tare setul al treilea, distanţându-se la 2-0 cu break. Copil a ţinut aproape şi a echilibrat scorul la 3-3, pentru a pune o uriaşă presiune asupra adversarului său la 5-4.

Nielsen a cedat şi i-a făcut cadou ultimul punct lui Copil după ce a trimis mult în afara terenului.