SPORT 9 august 2017

FC Păpăuți debutează în Cupa României la fotbal

de Covasna Media | 598 vizualizări

FC Păpăuți va lua astăzi startul în faza națională a Cupei României la fotbal

Echipa covăsneană se va confrunta cu AFK Odorheiu Secuiesc, formație care a evoluat în Liga a III-a. FC Păpăuți este câștigătoarea fazei județene Covasna a Cupei României, fapt care i-a dat dreptul să evolueze în etapele naționale. Urăm mult succes echipei noastre și, bineînțeles, un parcurs cât mai lung în competiție.

Iată, mai jos, câteva considerente legate de organizarea Cupei României, competiție desfășurată sub egida Federației Române de Fotbal.

Prima rundă a fazei naționale a ediției 2017–2018 a Cupei României se va disputa miercuri, 9 august, de la ora 17:30. Conform programului, în această etapă intră în competiție cele 42 de câștigătoare ale fazei județene și 10 echipe care au evoluat în ediția precedentă a Ligii a III-a.

Programul meciurilor din turul I al fazei naționale a Cupei României

ACS Transdor Tudora (BT) - CSM Bucovina Rădăuți (SV)

CS Cimentul Bicaz (NT) - AS Viitorul Curița (BC)

AS Unirea Mircești (IS) - CSM Pașcani (IS)

FC 2007 Gîrceni (VS) - Sportul Chiscani (BR)

ACS Voința Cetate (BN) - AS FC Universitatea Cluj (CJ)

Progresul Șomcuța Mare (MM) - CS Rapid Jibou (SJ)

AS Luceafărul Decebal (SM) - CS Diosig-Bihardiószeg (BH)

ACS Șurianu 1945 Sebeș (AB) - Unirea 1924 Alba Iulia (AB)

CS Juvenes Târgu Mureș (MS) - AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR)

ACS FC Păpăuți (CV) - AFC Odorheiu Secuiesc (HR)

AS Spicul Șeica Mare (SB) - ASF Zărnești (BV)

AS Voința Biled (TM) - CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)

CS Șoimii Lipova (AR) - CS Millenium Giarmata (TM)

FC Voința Lupac (CS) - CS Inter Petrila (HD)

AS Recolta Dănceu (MH) - Știința Turceni (GJ)

CS Dunărea Calafat (DJ) - AS Milcov (OT)

CS Posada Perișani (VL) - ACS Șirineasa (VL)

AS Colibași (AG) - ACS Urban Titu (DB)

AS Gloria Gaz Metan Cornești (DB) - FC Aninoasa (DB)

ACS Astra Plosca (TR) - AS Mihai Bravu (GR)

Bărăganul Ciulnița (IL) - FC Agricola Borcea (CL)

ACS Regal Sport Club Ferdinand I (B) - ACS Petrolul 52 (PH)

CSO Bragadiru (IF) - ACS Înainte Modelu (CL)

CS Victoria Ianca (BR) - CSM Focșani 2007 (VN)

Viitorul Fântânele (CT) - ACS Pescărușul Sarichioi Jr. (TL)

FC Buzău (BZ) - AS Zimbrul Slobozia Conachi (GL)

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare. Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din faza I plus 32 echipe participante în ediția precedentă a Ligii a III-a, este programată să aibă loc miercuri, 23 august 2017, ora 17:30.

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediției 2017-2018 a Cupei României, faza națională:

► Faza a III-a: 13 septembrie 2017

► Faza a IV-a: 4 octombrie 2017

► Șaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017

► Optimi de finală: 29 noiembrie 2017

► Sferturi de finală: 28 februarie 2018

► Semifinale (tur): 18 aprilie 2018

► Semifinale (retur): 9 mai 2018

► Finala: 27 mai 2018

Cristian Frisk

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.