SPORT 1 februarie 2020

(Update) Un nou egal pentru Sepsi OSK

de Covasna Media | 1234 vizualizări

FC Hermannstadt a terminat la egalitate cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 2-2 (0-1), sâmbătă, la Sibiu, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii covăsneni au condus de două ori, prin golurile marcate de atacantul slovac Pavol Safranko (13’, 68’), dar sibienii au revenit de fiecare dată prin vârful croat Gabriel Debeljuh (66’, 84’), introdus după pauză de Vasile Miriuţă, noul și vechiul antrenor al sibienilor, acesta înlocuindu-l în pauza de iarnă pe Eugen Neagoe.

Gazdele au avut o ocazie mare de a obţine victoria pe final, când Yazalde a trimis mingea în bară (90+1).

FC Hermannstadt e neînvinsă de cinci etape, în care a înregistrat două victorii şi trei egaluri. Sepsi OSK venea după patru victorii consecutive. Acesta a fost primul meci în noul an al sibienilor, pe stadionul din localitatea reședință de județ.

FC Hermannstadt - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-2 (0-1), Stadion Municipal – Sibiu

Au marcat: Gabriel Debeljuh (66, 84), respectiv Pavol Safranko (13, 68).

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)

Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Dan Potocianu (Reşiţa) – LPF

Sepsi OSK Sf. Gheorghe a ajuns la 11 meciuri încheiate remiză, cele mai multe dintre toate competitoarele Ligii I.

Calculele retrogradării și ale play-out-ului încep din nou să se complice, în condițiile în care FC Voluntari a câștigat derby-ul județului Ilfov, 2-1 pe terenul celor de la Academica Clinceni.

Aseară, după închiderea ediției noastre tipărite, s-a jucat și derby-ul campionatului românesc, CFR Cluj – FCSB.