SPORT 25 februarie 2018

Eșec nemeritat în zăpezile Bucureștiului

de Observatorul de Covasna | 1402 vizualizări

Echipa de fotbal Sepsi OSK Sf. Gheorghe a încheiat cu o înfrângere sezonul regulat al Ligii I. Formația noastră s-a înclinat pe Arena Națională, în fața celor de la FCSB, cu scorul de 2-0 (0-0).

Partida s-a disputat în condiții foarte grele, de iarnă autentică. Zăpada a acoperit o suprafață importantă de gazon, iar viscolul și gerul au fost adversari suplimentari, însă pentru ambele formații.

Echipa noastră a dat o replică foarte bună, în special în prima repriză. Chiar înainte de pauză, Patrick Petre a avut o bună ocazie de a deschide scorul, când a șutat, de la 15 metri, direct în brațele neexperimentatului portar al gazdelor, Vlad. Kuku s-a accidentat în minutul 23 fiind înlocuit de către Hamed. Un astfel de ghinion au avut însă și roș-albaștrii, care l-au pierdut patru minute mai târziu de Cristian Tănase, substituit cu Man.

Prima repriză, din cauza întreruperilor, s-a prelungit cu un timp record, cifrat la 6 minute.

Scorul a fost deschis nedrept, în minutul 51, de formația gazdă. Budescu a centrat de pe partea stângă, iar fundașul nostru central, Viera, a încercat să respinggă cu capul, neavând adversar lângă el. Ivorianul a trimis un balon înalt, cu traiectorie curioasă, mingea ducându-se la vinclu. Plonjonul portarului Rîmniceanu a fost inutil, deoarece, cu această ocazie, s-a demonstrat una dintre axiomele fotbalului: autogolurile sunt imparabile. În meciul tur, de la Brașov, când FCSB a câștigat cu 4-0, scorul l-a deschis Ghinga, tot cu un autogol.

Băieții noștri au jucat bine, au demonstrat o bună organizare și o disciplină tactică încurajatoare, numai că ratările și autogolul ne-au retezat elanul.

Al doilea gol al FCSB a venit pe final de joc, Man împingând mingea în poarta goală, după pasa lui Coman.

Sepsi OSK termină prima parte a campionatului pe locul 12, antepenultimul, cu un total de 19 puncte. Regulamentul propune înjumătățirea punctelor, cu rotunjire favorabilă în caz de număr de puncte impare. Așadar, Sepsi OSK va aborda lupta pentru evitarea retrogradării, cu un total de 10 puncte.