SPORT 14 mai 2024

Din nou fără puncte în Liga 3

de Observatorul de Covasna | 1336 vizualizări

În etapa a 8-a din Play-Out-ul Ligii 3, Seria 5, evoluând în deplasare, atât Sepsi OSK II cât și KSE Târgu Secuiesc au suferit înfrângeri.

Pe terenul primei clasate în zona de Play-Out, AFC Odorheiu Secuiesc, Sepsi OSK II nu a reușit decât să limiteze proporțiile înfrângerii. Gazdele au avut avantaj de 4-0 la pauză, apoi s-au desprins la cinci goluri, Bena și Bujdosó reducând diferența, trupa din Harghita impunându-se cu 5-2. Pentru alb-roșii, antrenorul Valentin Suciu a utilizat lotul: Bartha – Varga, Vereguț, Nikula, Grigore, Bujdosó, Ureche, Marin, Stanislav, Bena, Gyulai; rezerve: Tănasă, Popa, Horciu, Rendi, Coman, Ene, Folea, Moroşanu, Berde.

KSE Târgu Secuiesc a pierdut, tot în deplasare, dar la ultima clasată, SR Brașov, cu 1-0. Istoria partidei s-a decis încă din minutul 14, când gazdele au profitat de o eroare a defensivei alb-albaștrilor. Antrenorul Călin Moldovan a avut la dispoziție lotul: Albert – Bînță, Sütő, Cîrstian, Zöld, Agafiței, Dobos, Gajdó, Perényi, Turcu, Ketesdi; rezerve: Bunduc, Albu, Botorok, Gergely, Fülöp, Demeter, Keresztély, Veres, Fábián.

În clasamentul Seriei 5, Play-Out, KSE Târgu Secuiesc ocupă poziția a treia, urmată la un punct de Sepsi OSK II. Etapa următoare programează derby-ul covăsnean din Sepsi OSK II și KSE Târgu Secuiesc care va avea loc la Sfântu Gheorghe.