SPORT 16 octombrie 2018

Daniela Vasile, pe 13 în primul stagiu la 2.000 m obstacole la JOT!

de Covasna Media | 481 vizualizări

La Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires 2018, vineri seara, 12 octombrie, a fost programat primul stagiu de alergare în proba de 2.000 de metri obstacole feminin. Au participat 18 sportive, iar țara noastră a fost reprezentată de către Daniela Vasile, de la CSM Sfântu Gheorghe. Sportiva româncă a terminat cursa din primul stagiu pe locul 13, cu timpul 6:55:73.

Podiumul stagiului întâi a arătat astfel: 1. Fancy Cherono (Kenya) – 6:26:08, 2. Mekides Abebe Demewoz (Etiopia) – 6:27:93, 3. Kalumarakkalage Maristela Kalumarakkalage (Sri Lanka) – 6:33:06.

Daniela Vasile a alergat stagiul al doilea luni, 15 octombrie, în cadrul cursei de cross country,  după închiderea ediției tipărite.

La fiecare probă, atleții concurează în două stagii, iar la final suma evoluțiilor lor îi așază în clasamentul final.