SPORT 9 august 2012

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor. Vaslui, învinsă acasă de Fenerbahce

de Covasna Media | 360 vizualizări

Campioana României, CFR Cluj, a câştigat pe terenul lui Slovan Liberec , scor 2-1, prin două goluri marcate de Kapetanos şi Sougou, în prelungirile fiecărei reprize.

CFR Cluj a deschis drumul echipelor româneşti către play-off-ul competiţiilor continentale. După ce învinseseră cu 1-0 în urmă cu o săptămână, în Gruia pe Slovan Liberec, ardelenii au reuşit să câştige şi pe terenul campioanei Cehiei şi merg mai departe în Liga Campionilor, cu scorul general de 3-1.

Tragerea la sorţi va vea loc vineri, de la ora 13.00.

Vaslui, învinsă acasă cu 4-1 de Fenerbahce

FC Vaslui a fost eliminată pentru al doilea an consecutiv în turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Moldovenii au ratat o șansă uriașă în fața lui Fenerbahce, care s-a impus cu 4-1 în returul de la Piatra Neamț. La 1-1, N'Doye a ratat un penalty, iar de aici s-a rupt totul. FC Vaslui va continuă în Liga Europa, iar vineri își va afla adversara.