SPORT 18 aprilie 2019

Campionatul Național Universitar de oină s-a reluat după o pauză de patru decenii

de Covasna Media | 818 vizualizări
Sursa - FR Oina

Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii „Ovidius” Constanţa s-a clasat pe locul trei la Campionatul Universitar de Oină, disputat, zilele trecute, la Bacău. Competiţia a fost organizată de către Federaţia Sportului Şcolar şi Universitar, în colaborare cu Facultatea de Ştiinţe ale Mişcării şi Sănătăţii Bacău, Federaţia Română de Oină şi DJST Bacău.

Pe prima poziţie a încheiat Universitatea Tehnică din Cluj Napoca, cu 12 puncte, urmată de Universitatea Politehnică din Bucureşti - 8 puncte (punctaveraj +3) şi FEFS Constanţa - 8 puncte (punctaveraj 0). Ultimele două locuri au fost ocupate de Facultatea de Ştiinţe ale Mişcării Sportului şi Sănătăţii Bacău - 8 puncte (punctaveraj -1) şi ASE Bucureşti - 4 puncte.

Toate echipele prezente au vrut să marcheze cum se cuvine acest moment istoric, şi anume reluarea competiţiei după 40 de ani de pauză. Deşi majoritatea jucătorilor au fost începători, ardoarea cu care au evoluat a condus la derularea unor meciuri extrem de frumoase, apreciate de cei prezenţi.

Observatorul de Covasna susține necondiționat sportul național românesc – oina.