SPORT 16 decembrie 2022

Basket Namur Capitale, adversara formaţiei Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe în şaisprezecimile EuroCup

de Agerpres | 809 vizualizări

ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe va întâlni echipa belgiană Basket Namur Capitale în şaisprezecimile de finală ale competiţiei feminine de baschet FIBA EuroCup, potrivit programului publicat de organizatori după încheierea fazei grupelor.

Campioana României a câştigat Grupa E cu victorii pe linie, fiind plasată pe locul al treilea în clasamentului care a determinat perechile pentru şaisprezecimile de finală. În schimb, echipa belgiană, clasată pe poziţi a treia în Grupa G, a fost poziţionată pe antepenultimul loc (30).

Namur, care a obţinut doar două victorii în şase meciuri, a fost devansată în clasamentul grupei de Benfica Lisabona şi BCF Elfic Fribourg (Elveţia), în timp ce pe ultimul loc s-a clasat T71 Diddeleng (Luxemburg).

Sepsi-SIC va juca prima manşă pe 5 ianuarie în Belgia, iar revanşa va avea loc pe 12 ianuarie la Arena Sepsi.

***Votează Superlativele OCV 2022 AICI! Votul tău ne ajută să aflăm care sunt evenimentele și personalitățile locale care au marcat ultimul an și să le premiem în consecință.