ACTUALITATE 27 martie 2016

Szabo Csongor a câștigat locul 1 al clasei 9 la Raliul Brașovului!

de Observatorul de Covasna | 820 vizualizări

Covăsneanul Szabo Csongor a câștigat clasa 9 și Cupa Suzuki în cadrul Tess Rally 45 Pro-X de la Brașov, după un week-end palpitant în care condițiile meteo au pus la grea încercare piloții. Echipajul Szabo/Maior a terminat cursa cu un timp oficial de 01:10:09.2, care i-a plasat pe locul 14 în clasamentul general.

Simone Tempestini (Ford Fiesta R5) a început cu dreptul sezonul 2016, câștigând prima etapă a Campionatului Național de Raliuri Dunlop. Deși a condus raliul de la un capăt la celălalt, Campionul Național Absolut "en titre" nu a avut o sarcină ușoară la Brașov, Dan Girtofan punand constant presiune pe tânărul pilot Napoca Rally Academy. Conform tradiției, un rol important în etapa brașoveană a fost jucat de condițiile meteo, vremea variind pe parcursul zilelor de concurs de la ploaie la soare și ninsoare.

Conform autorally.ro, aflat la primul raliu de asfalt cu noua Skoda Fabia R5, Girtofan s-a dovedit foarte rapid, fiind singurul care a reușit să ăi "smulgă" lui Tempestini victorii de probă. Giri a greșit însă pe ultima specială a zilei, răsucindu-se. "Am mărit ritmul de la o probă la alta, arătând că putem fi rapizi. Din păcate ne-am răsucit pe primul viraj pe Power Stage pierzând mult timp. Suntem mulțumiti de rezultat, am obținut puncte importante iar campionatul este foarte lung." a declarat Dan Girtofan, care a făcut echipă cu navigatorul Tudor Mirza.

12513740_922165947893099_2844035255895788662_o12888598_921739437935750_1509713703932554255_o-2