ACTUALITATE 27 martie 2012

Sportivii cercului de alergare ”Gall Lajos” la o nouă participare notabilă!

de Covasna Media | 295 vizualizări

Duminică a avut loc la Debreţin, în Ungaria, cea de a II-a ediţie a concursului ,,Festivalul de alergare Rotary”.  Alergătorii au putut opta între curse pe pe mai multe distanţe, 1912 m - Cursa Centenară, sfert de maraton, semimaraton şi maraton, la individual sau echipe.

La startul acestor probe s-au aflat peste 5000 de concurenţi din 18 tări, printre aceștia numărându-se şi membrii Cercului de alergare ”Gáll Lajos”. Toţi cei patru covăsneni au ales proba de semimaraton individual, rezultatele lor fiind notabile:

Rácz Levente Botond  a terminat cursa într-o oră 16 minute și 31 secunde, rezultat grație căruia în clasamentul general a ocupat locul cinci, iar la categoria de vârstă 19-30 ani locul trei.

Csutak Tamás a fost cronometrat într-o oră 21 minute și 26 secunde, în urma rezultatului fiind plasat în clasamentul general pe locul doisprezece, iar la categoria de vârstă 51-60 ani, pe locul întâi.

Vrabie Cătălin, a alergat într-o oră 22 minute și 5 secunde,  a ocupat locul 13 în clasamentul general, iar la categoria de vârstă 19-30 ani locul cinci.  În fine, Ilyés Robert -Attila  cronometrat într-o oră 52 minute și10 secunde , a ocupat locul 195 la general, iar la categoria de vârstă 31-40 ani, locul treizecișitrei.

Participarea sportivilor de la cercul de alergare ”Gall Lajos”  la concurs a fost posibilă și datorită sprijinului acordat de către Consiliul local Sfântu Gheorghe, SC.Aluco SRL şi SC Tricomserv SRL.