ACTUALITATE 27 mai 2015

Simona Halep, finalista French Open, eliminată în turul al doilea la Roland Garros

de Covasna Media | 483 vizualizări

Simona Halep şi Alexandra Dulgheru au ratat ocazia de a se întâlni într-un meci direct, în turul trei la Roland Garros, după ce ambele jucătoare au fost eliminate.

Simona Halep, locul 3 WTA, finalista ediţei de anul trecut a French Open, a fost eliminată în turul al doilea al turneului de la Roland Garros, fiind învinsă, cu scorul de 7-5, 6-1, de croata Mirjana Lucici-Baroni, locul 70 WTA, după un meci de o oră şi 11 minute.

În urma acestui eşec, Halep poate coborî pe locul 5 WTA.

Aproape simultan, într-un meci disputat pe terenul nr.1, Alexandra Dulgheru a fost învinsă de sportiva locală Alize Cornet, cap de serie nr. 29, scor 2-6, 5-7.

După ce a cedat primul set, Dulgheru a lăsat impresia că poate împinge meciul în setul decisiv. Dulgheru a condus în setul secund cu 5-2, însă nu a mai câştigat niciun ghem până la finalul meciului.

Mai mult, la 6-5 pentru adversara ei, Dulgheru s-a aflat la serviciu şi a condus cu 40-0, însă a ratat un smeci uşor, trimiţând mingea în fileu. Cornet a revenit şi de această dată şi, în loc să se ajungă la tie-break, game-ul a fost adjudecat de sportiva din Franţa.

Cornet o va întâlni în turul următor pe adversara Simonei Halep, Mirjana Lucici-Baroni.

Nici la dublu lucrurile nu au stat mai bine. Jucătoarele de tenis Raluca-Ioana Olaru şi Monica Niculescu au fost eliminate, în timp ce Irina-Camelia Begu merge mai departe.

Perechea Raluca-Ioana Olaru/Nadia Kişenok (România/Ucraina) a fost învinsă, cu scorul de 5-7, 7-6 (5), 6-4, de cuplul Zarina Dias/Yifan Xu (Kazahstan/China).

Cuplul Monica Niculescu/Arantxa Parra Santonja (România/Spania) a fost întrecut, cu scorul de 6-4, 6-3, de perechea Timea Bacsinszky/Chia-Jung Chuang (Elveţia/Taiwan).

Begu şi Arruabarrena au învins, în runda inaugurală, cu scorul de 6-2, 6-0, după 53 de minute, cuplul francez Manon Arcangioli/Chloe Paquet.