ACTUALITATE 30 mai 2019

Program Ziua Copilului 31 mai – 1 iunie la Sfântu Gheorghe

de Covasna Media | 353 vizualizări

O particularitate a Zilei Copilului va fi spectacolul comun combinat cu un flashmob cu percuții intitulat „Ritmuri improvizate”, prezentat de Fekete Zsolt și Ádám Julcsi, pentru care dorim să atragem atenția tuturor copiilor și părinților să aducă pe ziua de 1 iunie o zornăitoare sau o tobă mică, ca să le poată utiliza în cursul învățării. După flashmob și baterea comună la tobă, copiii vor avea ocazia să prezinte pe scena de piatră ritmurile noi învățate în cursul zilei.

De asemenea, spectacolul de păpuși Cei trei purceluși s-a mutat la Sala Kamara, data a rămas la 1 iunie de la ora 17.

În caz de vreme ploioasă, programele de pe scenă vor avea loc la Casa de Cultură „Kónya Ádám”.

31 mai

Piața Libertății

11:00-18:00       Jocuri de adunare selectivă a deșeurilor pentru copii;

Mângâiere-plimbare căței;

Prezentarea celui mai nou camion de colectare a deşeurilor (TEGA);

Aventuri în țara basmelor;

Pictarea figurinelor de ipsos, pictură pe față, concurs de desen pe asfalt, înșirare mărgele, jocuri de societate din lemn;

Pictură pe față, activități artizanale, colț de păpuși;

Povești din cărți senzoriale 1-3 ani;

Vopsire, confecționare broșe personalizate, atelier foto;

Activități artizanale, jocuri de societate, prezentarea mașinii de salvare;

Jocuri populare de copii, concursuri de îndemânare, jocuri logice

13:00-17:00       Activitate creativă-dezvoltatoare de povești

11:00-14:00       Confecționare jucării din răchită, bijuterii din fire și mărgele            

Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA

16:00                    Program de povești cu terapeutul prin povești Szabó Enikő

Drumul din fața Casei cu Arcade

11:00-18.00       Activități și demonstrații pentru copii / Inspectoratul de Poliție al Județului Covasna

Strada Gróf Mikó Imre

11:00-16:00       Introducere în jocul de streetball cu Kajdacsi Judit

16:00-18:00       Concurs de alergat, de ciclism și role

Parcul Elisabeta

11:00-18:00       Cățărare pe perete de escaladă;

Expoziția de desen a elevilor din Școala Populară de Arte și Meserii: Lumea colorată a copiilor / Îndrumător: Bíró Melinda;

                                Tiroliană.

Scena din Piața Libertății

10:30                    Concert: Cvintetul de suflători al Liceului de Arte „Plugor Sándor”

11:00                    Casa dansului popular: Palatul Copiilor și Elevilor / Instructor: Gáspár Attila

15:00                    Dans modern: Școala Gimnazială „Váradi József” / Instructor: Simona Marcu

16:00                    Dans modern: Palatul Copiilor și Elevilor/ Instructor: Molnár Enikő

18:00                    Concert: Lansarea CD-ului „Eszes Gyurka és az ezmók” (Ghiță cel deștept și straniul animăluț), casă de dans popular pentru copii / Formația „Folker”

Cinema Arta by Cityplex

11:00                   Manou, aventuri în zbor (animație, Germania, 88 de minute) – dublat în lb. maghiară (AG)

11:00                   Cățeii reginei (animație, Belgia, 92 de minute, 3D) – dublat în lb. română

13:00                   Cum să-ți dresezi dragonul 3 (animație, familie, SUA, 85 de minute, 3D) –

Dublat în lb. maghiară (AG)

13:00                   Manou, aventuri în zbor (animație, Germania, 88 de minute) – dublat în lb. română (AG)

15:00                   Povești din folclorul maghiar (animație, Ungaria, 80 de minute) – dublat în lb. maghiară (AG)

15:00                   Cățeii reginei (animație, Belgia, 92 de minute, 3D) – dublat în lb. maghiară (AG)

Filme pentru tineret

17:00                   Stelele din Eger (film istoric, aventură, Ungaria, 145 de minute) – dublat în lb. română(AP-12)

17:00                   Alladin (Fantasy, SUA, 128 de minute) subtitrat în lb. maghiară (AP-12)

Sala de conferințe Colegiul „Székely Mikó”

20:00                    Dans popular: Ziua Copilului cu Ansamblul „Kincsek” / Casa de Cultură „Kónya Ádám” Ansamblul de dans popular ”Kincsek”

1 iunie

Piața Libertății

11:00-16:00       Vizită gratuită la Muzeul Național Secuiesc

11:00-18:00       Pictarea figurinelor de ipsos, pictură pe față, concurs de desen pe asfalt, înșirare mărgele, jocuri de societate din lemn;

Trenuri din lemn, ghidare tren prin telecomandă pentru cei mici și cei mari;

Povești din cărți senzoriale 1-3 ani;

Jocuri populare de copii, concursuri de îndemânare, jocuri logice

11:00-17:00       Scrabble capac și tombolă

Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA

11:00-12:00       Activitate creativă-dezvoltatoare de povești

16:00                    Program de povești pentru familie cu terapeutul prin povești Szabó Enikő

Cinema Arta by Cityplex

11:00                   Poveștile regelui Mathias Corvin (animație, Ungaria, 75 de minute) – dublat în lb. maghiară (AG)

11:00                   Parcul de minuni (animație, comedie, America-Spania, 85 de minute, 3D) – dublat în lb. română (AG)

13:00                   Asterix: Secretul poțiunii magice (animație, familie, Franța, 85 de minute, 3D) – dublat în lb. maghiară (AG)

13:00                   Coconut, micul dragon – Aventuri în junglă! (animație, aventură, Germania, 80 de minute) – dublat în lb. română (AG)

15:00                   Parcul de minuni (animație, comedie, America-Spania, 85 de minute, 3D) – dublat în lb. maghiară (AG)

15:00                   Coconut, micul dragon – Aventuri în junglă! (animație, aventură, Germania, 80 de minute) – dublat în lb. maghiară (AG)

Filme pentru tineret

17:00                   Dumbo (film, familie, fantasy, America, 112 de minute, 3D)– subtitrare în lb. română (AG)  

17:00                   La doi pași (film dramă romantică, America, 116 de minute) – dublat în lb. română (AP-12)

Parcul Elisabeta

Pădurea Rotundă

11:00-18:00       Jocuri de-a soldații, luptă cu săbii, exerciții militare cu puști din lemn, călărit – Asociația „Székely Virtus”;

Expoziția de desen a elevilor din Școala Populară de Arte și Meserii: Lumea colorată a copiilor / Îndrumător: Bíró Melinda

Pavilon

12:00-13:00       Extragerea tombolei / Serviciul de Ajutor Maltez

Scena din Piața Libertății

10:30                    Zumba – coregrafia organizată de instructoarea Titesz Tünde

12:00                    Forever Dance – spectacolul elevilor de clasa a V-a din Școala Gimnazială „Gödri Ferenc”

15:00                    Atelier de dans Mo-Move / instructor de dans: Ardelean Mónika

18:00                    Ritmuri improvizate cu Fekete Zsolt și Ádám Julcsi

Sala de cameră

17:00                    Spectacolul de păpuși „Cei trei purceluși”, pe baza poveștilor lui Benedek Elek – premiera Teatrului de Păpuși „Cimborák”

 

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.