ACTUALITATE 19 februarie 2013

Primul aur pentru România la FOTE! Emil Imre se impune în cursa de 1.000 m la short track

de Covasna Media | 302 vizualizări

Emil Imre (16 ani) a cîştigat astăzi medalia de aur de la cursa de 1.000 m la short track.

emil imre

Sportivul român a reuşit o nouă performanţă remarcabilă la FOTE, după argintul obţinut ieri în proba de 500 m, impunîndu-se în proba de 1.000 m!.

Dacă Tamas Antal, Lorena Stănică şi Teodora Pană au fost eliminaţi încă din primele faze, Emil Imre a ajuns pînă în finală fără prea mari emoţii.

Românul s-a impus în serii şi în sferturi, iar în semifinale a terminat al doilea, la cîteva zecimi de adversarul său. În finală s-a descurcat la fel de bine

"Am emoţii pentru concursurile din zilele viitoare, sînt sigur că lumea va avea aşteptări mai mari de la mine. La 1.000 de metri am o serie infernală", spunea Imre ieri, după obţinerea argintului la 500 m.

La concursul de fete, Sofia Prosvirnova s-a impus şi la 1.000 m, după medaliile de aur cucerite la 1.500 m şi 500 m.

Ce este short track-ul

Un tip de patinaj viteză, în care 4, 6 ori 8 sportivi se întrec pe un traseu circular, de obicei pe conturul unei suprafeţe de gheaţă destinate hocheiului. Sînt permise mici îmbrînceli. Distanţele diferă de la o probă la alta, existînd curse de 500, 1.000, 1.500 ori 3.000 de metri.