ACTUALITATE 30 iulie 2012

Peste 100 de sportivi la semimaratonul Sfântu Gheorghe

de Covasna Media | 54 vizualizări

Cea de a zecea ediție a Semimaratonului Sfântu Gheorghe, organizat de Cercul de Alergare „Gall Lajos”, a reunit la start aproape 100 de sportivi din 29 de localități din țară, dar și de peste hotare, la ediția din acest an participând și sportivi din Ungaria și chiar Japonia. Concursul a fost deschis de semimaratonul adulților, după care a urmat competiția copiilor și a concurenților cu role. Au concurat și persoane cu dizabilități, aceștia mergând în categoria de semimaraton pentru persoane în scaunul rulant.

Rezultate în concursul open masculin: 1. Deák Zsombor - Sfântu Gheorghe; 2. Acs Cristian -București; 3. Takács Szabolcs – Ciucsângeorgiu; feminin: 1. Hiroko Ogawa – Japonia; 2. Buzsi Andrea - Sfântu Gheorghe; 3. Culceriu Ramona, București.

Rezultate pe categorii de vârstă:

Fete 12-15 ani: 1. Paraschivescu Andrea - Râmnicu Sărat, 20-29 ani: 1. Crăciun Sabina, 2. Dobrescu Raluca, 3. Mihăilescu Andrea, toate din Sfântu Gheorghe; 30-39 ani: 1. Buzsi Andrea - Sfântu Gheorghe, 2. Pascu Marilena - Ilfov, 3. Kajdacsi Judit – Ungaria; 40-49 ani: 1. Culceriu Ramona - București, 2. Neacșu Floricica - Galați, 3. Lungu Olga - Sfântu Gheorghe, 50-59 ani: 1. Hiroko Ogawa - Japonia, 2. Dobai Magdolna - Sfântu Gheorghe, 3. Ispaș Elena - Piatra Neamț;

Masculin: 16-19 ani: 1.Kocsis Balázs, 2. Codrea Árpád, 3. Cociș Alexandru, toți din Sfântu Gheorghe, 20-29 ani: 1. Deák Zsombor, 2. Takács Szabolcs, ambii din Sfântu Gheorghe, 3. Neacșu Cristian - Galați, 30-39 ani: 1. Vrabie Cătălin - Sfântu Gheorghe, 2. Kovács Attila - Miercurea Ciuc, 3. Condescu Cosmin - Sibiu, 40-49 ani: 1. Acs Cristian - București, 2. Cernat Danut -București, 3. Chiritescu Florin - București, 50-59 ani: 1. Zsigmond András - Cluj Napoca, 2. Csomortáni Attila -Miercurea Ciuc, 3. Loghin Alexandru - Cluj Napoca, 60-69 ani: 1. Sumalean Daniel - Boldești, 2. Covaciu Augustin - Sfântu Gheorghe, 3. Constantinescu Ioan - Ploiești, 70-79 ani: Marza Vasile -Cluj Napoca, 2. Mosion Gheorghe - Arad, 3. Burlacu Ioan - Iași.

La ștafetă rezultatele au fost următoarele:

Feminin: 1: Buzsi Andrea, Bodnarciuc Maria, Páll Erzsébet, 2. Lungu Olga, Demeter Aniko, Dobai Magdolna – toate din Sfântu Gheorghe;

Masculin: 1. Andrei Dragos, Campean Bogdan, Boga Gabriel - Brașov, 2. Sándor István, Pulugor József, Dániel Attila, 3. Deák Zsombor, Gherca Gabriel, Trofin Cosmin - Sfântu Gheorghe.

Concursul de role feminin: 1. Túrós Dorottya - Miercurea Ciuc, masculin: 1. Patrusca Radu -București, 2. Petcu Marius - București, 3. Lazuar Cristian - Cluj Napoca. Concursul copiilor: preșcolari: 1. Benedek Ervin, 1. Bartos Gréta, școlari: 1. Sükeji Zalán, 2. Sabó Enikő, role: 1. Szakács József - toți din Sfântu Gheorghe.

Podiumul persoanelor cu dizabilități a fost exclusiv local: 1. Forró Gábor, 2. Mocan Marius, 3 Farkas Imre.

Parteneri în organizarea evenimentului au fost Consiliul Local Sfântu Gheorghe și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Covasna.

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.