(Update) Cod portocaliu de furtuni valabil în judeţul Covasna
UPDATE: Cod portocaliu de vreme instabilă valabil în judeţul Covasna
Pe parcursul zilei de joi, între orele 12:00 - 23:00, va fi în vigoare un Cod portocaliu de vreme instabilă în nordul Moldovei, Maramureș, Oltenia, jumătatea estică a Transilvaniei, vestul Munteniei și local în Carpații Orientali și Meridionali, unde vor fi perioade cu intensificări ale vântului, vijelii puternice (rafale de 70 - 90 km/h), averse torențiale importante cantitativ, grindină de medii și posibil mari dimensiuni (2 - 4 cm) și descărcări electrice. În plus, în intervale scurte de timp (între o oră și trei ore), cantitățile de apă vor fi de 25 - 40 l/mp, izolat de peste 50 l/mp.
———
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă în perioada 6 august, ora 10 – 7 august, ora 10, pentru nordul și centrul Moldovei, Transilvania, Maramureș, Crișana, Banat, Oltenia, vestul Munteniei și zona montană.
Potrivit meteorologilor, în intervalul vizat vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, care se va manifesta prin intensificări ale vântului, vijelii, averse torențiale, descărcări electrice și, izolat, grindină de mici dimensiuni, de 1–2 centimetri.
Vântul va sufla cu rafale de 50–70 km/h, iar pe arii restrânse viteza acestuia poate depăși 80 km/h. În intervale scurte, de una până la trei ore, cantitățile de apă vor ajunge la 15–20 l/mp, iar în zonele montane, local, se pot acumula 30–50 l/mp.
Fenomene asociate instabilității atmosferice sunt posibile, pe arii restrânse, și în celelalte regiuni ale țării, menţionează meteorologii.
(Sursa: meteoromania.ro)