Lovire și viol – doi bărbați condamnați, prinși de polițiștii din județul Covasna și trimiși la închisoare
Polițiștii din județul Covasna au pus în aplicare, vineri, 11 aprilie, două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Un bărbat de 45 de ani, condamnat pentru lovire, și un tânăr de 24 de ani, condamnat pentru viol, au fost reținuți și încarcerați.
Primul caz a fost gestionat de polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Sfântu Gheorghe, pe raza comunei Ghidfalău. În urma activităților desfășurate, aceștia au depistat un bărbat în vârstă de 45 de ani, pe numele căruia Judecătoria Sfântu Gheorghe a emis un mandat de executare a pedepsei. Individul fusese condamnat la doi ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe.
„În aceeași zi, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, împreună cu polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Sfântu Gheorghe, au reținut, în Sfântu Gheorghe, un tânăr de 24 de ani, pentru care Curtea de Apel Brașov dispusese o pedeapsă de 4 ani de închisoare, ca urmare a săvârșirii infracțiunii de viol asupra unui minor”, se arată în comunicatul IPJ Covasna.
Pentru ambele persoane, polițiștii au finalizat procedurile legale necesare încarcerării.