ACTUALITATE 27 iulie 2012

JO 2012: Programul complet al sportivilor români la JO de la Londra

de Covasna Media | 45 vizualizări

A XXX-a ediţie a Jocurilor Olimpice de Vară se deschide oficial vineri, la Londra, iar între cei aproape 10.500 de sportivi figurează şi 104 competitori români. Aceştia vor intra în competiţie sâmbătă şi, la fel ca în urmă cu patru ani, la Beijing, prima şansă la medalie o are Alina Dumitru, finala de judo, la categoria 48 kg, fiind programată sâmbătă, 28 iulie, după ora 18.00.

Iată programul complet al sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Londra:

Sâmbătă, 28 iulie

Ora 11.00

Tenis de masă:

Întrecerile de simplu (feminin + masculin);

Preliminarii + turul 1 (ora 16.40)

Daniela Dodean, Elisabeta Samara şi Andrei Crişan

Ora 11.30

Canotaj – calificări dublu rame;

Nicoleta Albu, Georgeta Andrunache

Judo – începe competiţia feminină

Calificări – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.00)

Alina Dumitru (48 kg)

Ora 12.00

Ciclism:

Şosea: mass – start – Finala;

Andrei Nechita

Ora 12.30

Tenis – simplu feminin şi dublu masculin – turul 1

Irina Camelia Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep (simplu)

Horia Tecău / Adrian Ungur (dublu).

Ora 14.15

Înot – 100 m bras masculin;

Calificări + semifinala (ora 22.28 );

Dragoş Agache

Ora 17.00

Box – masculin 75 kg – turul 1;

Bogdan Juratoni

Ora 22.00

Gimnastica – calificări echipe masculin;

Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga şi Vlad Cotuna – concurează patru, punctează trei.

Duminică, 29 iulie

Ora 11.00

Tenis de masă:

Simplu feminin – turul 2 + turul 3 (ora 20.00)

Daniela Dodean, Elisabeta Samara

Tir sportiv: skeet – (feminin);

Calificări – Finala (ora 16.00)

Lucia Liliana Mihalache

Ora 11.30

Judo:

Calificări – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.00);

Andreea Chiţu (52 kg), Dan Gheorghe Fâşie (66 kg)

Ora 12.30

Scrimă – Sabie individual (masculin);

Calificări – semifinale (ora 20.00) – Finala (ora 21.10);

Tiberiu Dolniceanu, Rareş Dumitrescu, Gelu Zalomir

Ora 13.00 (sau ora 15)

Tenis de masă:

Simplu masculin – turul 2

Andrei Crişan

Ora 13.30

Canotaj: calificări 8+1(feminin);

Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu (componenţa echipajului poate suferi modificări)

Ora 14.10

Înot: 400 m liber (feminin);

Calificări – Finala (ora 22.13);

Camelia Potec

Ora 22.00

Gimnastică – calificari echipe (feminin);

Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache – concurează patru, punctează trei.

Ora 22.07

Înot – 100 m bras masculin – Finala;

Dragoş Agache

Ora 20.20

Polo – Grupa B

România – Marea Britanie

Luni, 30 iulie

Ora 11.00

Tir sportiv: 10 m aer comprimat (masculin)

Calificări – finala (ora 14.15)

Alin Moldoveanu

Ora 11.30

Canotaj – dublu rame – recalificări;

Nicoleta Albu, Georgeta Andrunache

Judo – feminin:

Calificări – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.00)

Corina Căprioriu (57 kg)

Ora 12.00

Înot – 200 m liber (feminin);

Calificări – semifinala (ora 21.30);

Camelia Potec

Tenis de masă:

Simplu masculin – turul 3

Andrei Crişan

Ora 12.30

Scrimă – Spadă individual (feminin);

Calificări – semifinale (ora 20.00) – Finala (ora 21.40)

Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman

Înot – 200 m fluture (masculin);

Calificări – semifinala (ora 22.31);

Alexandru Coci

Canotaj – patru rame fără cârmaci (masculin) – calificări;

Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

Ora 13.30

Tenis – turul 2 (simplu, feminin + masculin; dublu feminin + masculin)

Irina Begu, Sorana Cîrstea, Adrian Ungur;

Simona Halep/Sorana Cîrstea, Horia Tecău/Adrian Ungur.

Ora 17.30

Tenis de masă: simplu feminin – turul 4

Daniela Dodean, Elisabeta Samara

Ora 18.30

Gimnastică – Finala - echipe masculin;

Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga şi Vlad Cotuna

Ora 21.00

Haltere – Finala – 62 kg;

Florin Croitoru

Tenis de masă: simplu masculin – turul 4

Andrei Crişan

Marţi, 31 iulie

Ora 11.40

Canotaj – patru rame fără cârmaci (masculin) – recalificări;

Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

Ora 12.00

Înot – 100 m liber (masculin);

Calificări – semifinala (ora 21.30);

Norbert Trandafir

Tenis de masă:

Simplu feminin – sferturi de finală + semifinala (ora 18.00) Daniela Dodean, Elisabeta Samara

Ora 12.30

Canotaj – recalificări 8+1(feminin);

Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu (componenţa echipajului poate suferi modificări)

Scrim – Floretă individual (masculin);

Calificări – semifinale (ora 20.00) – Finala (ora 21.10)

Radu Daraban

Ora 13.30

Tenis – sferturi de finală – dublu feminin şi masculin;

Simona Halep/ Sorana Cîrstea

Horia Tecău / Adrian Ungur

Ora 18.30

Gimnastică – Finala – echipe feminin;

Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache

Ora 21.40

Polo – Grupa B;

România – Statele Unite ale Americii

Înot – Finala 200 m fluture (masculin); Alexandru Coci

Ora 22.00

Tenis de masă:

Simplu masculin – Sferturi de finală (în funcţie de tablou)

Adrian Crişan

Ora 22.07

Înot – Finala 200 m liber (feminin);

Camelia Potec

Miercuri, 1 august

Ora 12.00

Tenis de masă:

Simplu masculin – Sferturi de finală (în funcţie de tablou)

Adrian Crişan

Ora 13.30

Tenis – turul 3 (simplu feminin + masculin);

Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Adrian Ungur (simplu);

România (dublu mixt) – turul 1.

Ora 13.50

Canotaj – Finala - dublu rame feminin;

Nicoleta Albu, Georgeta Andrunache

Ora 15.00

Scrimă – Sabie individual (feminin);

Calificări – semifinale (ora 20.30) – Finala (ora 21.40)

Bianca Pascu

Ora 16.30

Tenis de masă:

Simplu feminin – Finala

Daniela Dodean, Elisabeta Samara

Ora 17.30

Haltere – Finala – 69 kg;

Roxana Cocoş

Ora 18.30

Gimnastică – Finala individual compus (masculin)

Ora 22.16

Înot – Finala 100 m liber (masculin);

Norbert Trandafir

Joi, 2 august

Ora 11.30

Judo – Competiţia masculină

Calificări – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.10)

Daniel Brata (100 kg)

Ora 12.00

Înot – 50 m liber (masculin);

Calificări + semifinale (ora 21.30)

Norbert Trandafir

Tenis de masă:

Simplu masculin – Semifinala

Adrian Crişan

Ora 12.10

Canotaj – patru rame fără cârmaci (masculin) – Semifinale;

Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

Ora 12.33

Înot: Calificări – 200 m liber (feminin);

Camelia Potec

Ora 13.30

Tenis – sferturi de finală (simplu feminin+masculin)

Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Adrian Ungur

semifinale (dublu feminin + masculin)

Sorana Cîrstea/ Simona Halep, Horia Tecău / Adrian Ungur

România (dublu mixt) – sferturi de finală

Ora 14.30

Canotaj – Finala 8+1(feminin);

Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu (componenţa echipajului poate suferi modificări)

Ora 16.30

Box – masculin 75 kg – turul 2;

Bogdan Juratoni

Tenis de masă:

Simplu masculin – Finala

Adrian Crişan

Ora 17.30

Polo – Grupa B;

România – Ungaria

Ora 18.30

Gimnastică – Finala individual compus (feminin)

Vineri, 3 august

Ora 11.30

Judo – Competiţia masculină

Calificări – semifinale (ora 16.00) – Finala (ora 18.10)

Vlăduţ Simionescu (+100 kg)

Ora 12.05

Atletism:

Andreea Ograzeanu – 100 m (feminin) – serii + preliminarii (ora 12.40)

Cristina Bujin – triplusalt (feminin) – calificări (ora 12.25)

Ora 12.30

Scrimă –Sabie echipe (masculin);

Calificări – Finala (ora 20.00)

Tiberiu Dolniceanu, Rareş Dumitrescu, Gelu Zalomir

Ora 13.30

Tenis – semifinale dublu mixt

România

Ora 14.00

Tenis – Semifinale (simplu feminin + masculin);

Irina Begu, Sorana îirstea, Simona Halep, Adrian Ungur

Atletism:

Bianca Răzor – 400 m (feminin) – serii

Ora 21.00

Haltere – Finala – 85 kg;

Gabriel Sîncrăian

Ora 21.10

Atletism:

Nicoleta Grasu – aruncarea discului (feminin) – calificări.

Ora 21.43

Înot: Finala – 800 m liber (feminin);

Camelia Potec

Ora 22.06

Înot: Finala – 50 m liber (masculin);

Norbert Trandafir

Sâmbătă, 4 august

Ora 11.00

Scrimă – Spadă echipe (feminin);

Calificări – Finala (ora 20.00)

Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman

Ora 12.00

Polo – Grupa B;

România – Muntenegru

Ora 13.30

Canotaj – patru rame fără cârmaci (masculin) – Finala;

Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

Atletism:

Ancuţa Bobocel, Cristina Casandra – 3000 m obstacole (feminin) – calificări

Ora 14.00

Tenis – dublu mixt locurile 3-4

România

Ora 16.00

Tenis – Finala (simplu feminin+ dublu masculin)

Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep

Horia Tecău / Adrian Ungur

Ora 21.30

Atletism:

Nicoleta Grasu – aruncarea discului (feminin) – Finala.

Andreea Ograzeanu – 100 m (feminin) – semifinale (ora 21.35) + Finala (ora 23.55);

Bianca Răzor – 400 m (feminin) – semifinale (ora 22.05).

Duminică, 5 august

Ora 13.00

Atletism – maraton

Constantina Diţă, Lidia Şimon

Ora 14.00

Tenis – dublu mixt – Finala

România

Ora 16.00

Gimnastică – Finalele pe aparate (feminin + masculin)

Tenis – Finale (dublu feminin + simplu masculin)

Sorana Cîrstea/Simona Halep

Adrian Ungur

Ora 16.30

Box – feminin 60 kg – turul 1;

Mihaela Lăcătuş

Ora 21.00

Atletism:

Angela Moroşanu – 400 m garduri (feminin) – calificări

Cristina Bujin – triplusalt (feminin) – Finala (ora 21.35)

Bianca Răzor – 400 m (feminin) – Finala (ora 23.10)

Luni, 6 august

Ora 11.54

Canoe – C1-1000 m – calificări + semifinale (ora 13.14);

Iosif Chirilă

Ora 16.00

Gimnastică – Finalele pe aparate (feminin + masculin)

Ora 16.10

Polo – Grupa B;

România – Serbia

Ora 16.30

Box – feminin 60 kg – sferturi de finală;

Mihaela Lăcătuş

Ora 22.15

Atletism:

Angela Moroşanu – 400 m garduri (feminin) – semifinale;

Ancuţa Bobocel, Cristina Casandra – 3000 m obstacole (feminin) – Finala (ora 23.05)

Ora 23.30

Box – masculin – 75 kg – sferturi de finală;

Bogdan Juratoni

Marţi, 7 august

Ora 11.30

Kaiac – K 4 – 1000 m (masculin) – calificări + semifinale (ora 12.47);

Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Canoe – C 2-1000 m – calificări (ora 11.54) + semifinale (ora 12.55);

Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu

Kaiac – K 2 – 500 m (feminin) – calificări (ora 12.28) + semifinale (ora 13.30);

Irina Lauric, Iuliana Paleu

Ora 12.55

Atletism:

Roxana Bîrcă – 5000 m– calificări;

Ora 15.00

Lupte greco-romane: preliminarii + semifinale (ora 15.30) + Finala (ora 20.25);

Alin Alexuc Ciurariu – 96 kg

Ora 16.00

Gimnastică – Finalele pe aparate (feminin + masculin)

Ora 21.05

Atletism:

Viorica Ţigău – lungime – calificări;

Miercuri, 8 august

Ora 11.56

Canoe – C1-1000 m – Finala

Iosif Chirilă

Ora 12.00

Atletism:

Bianca Perie – aruncarea ciocanului (feminin) – calificări;

Mirela Lavric – 800 m (feminin) – calificări (ora 13.35);

Ora 16.00

Box – feminin 60 kg – semifinala;

Mihaela Lăcătuş

Ora 22.05

Atletism:

Viorica Ţigău – lungime (feminin) – Finala;

Angela Moroşanu – 400 m garduri (feminin) – Finala (ora 22.45);

Polo – Sferturi de finală;

Joi, 9 august

Ora 11.38

Canoe – C 2-1000 m – Finala;

Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu

Kaiac – K 4 – 1000 m (masculin) – Finala (ora 11.48);

Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Kaiac – K 2 – 500 m (feminin) – Finala (ora 12.42);

Irina Lauric, Iuliana Paleu

Ora 18.45

Box – feminin 60 kg – Finala;

Mihaela Lăcătuş

Ora 21.30

Atletism:

Mirela Lavric – 800 m (feminin) – semifinale;

Vineri, 10 august

Ora 12.33

Kaiac – K 2 – 200 m (masculin) – calificări + semifinale (ora 13.44);

Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Ora 17.00

Box – masculin 75 kg – semifinala;

Bogdan Juratoni

Ora 21.35

Atletism:

Bianca Perie – aruncarea ciocanului (feminin) – Finala;

Roxana Bîrcă – 5000 m– Finala.

Sâmbătă, 11 august

Ora 11.00

Atletism:

Marius Cocioran – 50 km marş (masculin) – Finala;

Ora 12.48

Kaiac – K 2 – 200 m (masculin) – Finala;

Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Ora 15.00

Lupte libere: preliminarii + semifinale (ora 15.30) + Finala (ora 20.25);

Rareş Chintoan – 120 kg

Ora 19.00

Atletism:

Claudia Ştef – 20 km marş (feminin) – Finala;

Esthera Petre – înălţime (feminin) – Finala (ora 21.00);

Mirela Lavric – 800 m (feminin) – Finala (ora 22.00);

Ora 23.45

Box – masculin 75 kg – Finala;

Bogdan Juratoni

Duminică, 12 august

Ora 11.00

Atletism:

Marius Ionescu – maraton (masculin)

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.