ACTUALITATE 21 mai 2017

Halep a pierdut finala turneului de la Roma şi ratează şansa de a urca pe locul 3 WTA

de Covasna Media | 1683 vizualizări

Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 6 şi locul 4 WTA, a fost învinsă de sportiva ucraineană Elina Svitolina, locul 11 WTA şi favorită 8, în finala turneului de la Roma, şi a ratat şansa de urca pe locul trei în ierarhia tenisului feminin.

Halep a reuşit să se impună în primul set cu 6-4, iar la pauza dintre seturi a primit îngrijiri medicale la glezna dreaptă.

La 4-3 pentru Svitolina în setul doi, Halep a discutat cu antrenorul Darren Cahill, iar Elina Svitolina a cerut intervenţia fizioterapeutului. În cele din urmă Svitolina s-a impus, scor 7-5. Tot în setul doi, Halep a primit din nou îngrijiri medicale, la scorul de 4-3 pentru Svitolina, fiindu-i bandajată glezna.

În ultimul set, Svitolina s-a impus cu scorul de 6-1.

Meciul a durat două ore şi şapte minute.

"A fost o finală bună, Elina a jucat foarte bine, o felicit pentru ce a făcut în acest an. Mulţumesc fanilor care au venit să mă susţină şi echipei mele, că aţi venit, că m-aţi suportat. A fost prima mea finală la Roma, sper să mai am ocazia să mai revin şi să câştig", a declarat Halep.

Pentru prezenţa în finală, Halep va primi 230.565 de euro şi 585 de puncte în clasamentul WTA.

Halep s-a impus săptămâna trecută la turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid.

Elina Svitolina a câştigat în acest an trei turnee: Istanbul, Taipei City şi Dubai.