ACTUALITATE 21 februarie 2013

FOTE 2013. Argint pentru România la biatlon

de Covasna Media | 261 vizualizări

biatlon FOTE

Tricolorii au bifat cea de-a treia medalie, după dubla reuşită zilele precedente de Emil Imre în proba de patinaj viteză pe pista de short-track. De data aceasta o adolescentă este eroul României. În proba de sprint din cadrul biatlonului, Buzas Dorottya a obţinut medalia de argint, după o evoluţie excelentă. Sportiva născută în Miercurea Ciuc a avut o tragere perfectă în poligon, doborând 10 ţinte, dar a pierdut ceva timp pe traseu.

Chiar şi aşa, ea a venit a doua, în urma polonezei Kinga Nitoraj, care a cucerit aurul cu un avans de 23 de secunde faţă de româncă. Dorottya Buzas încheiase, marţi, proba individuală de 10 kilometri pe poziţia a douăsprezecea.

„La final nu îmi mai simţeam picioarele”

„Sunt foarte bucuroasă, încă nu îmi vine să cred că am luat medalia de argint. Până acum nu am avut rezultate aşa de mari, nu am câştigat o competiţie aşa de mare şi mă bucur foarte mult. La final nu îmi mai simţeam picioarele dar mă bucur că am reuşit un astfel de rezultat”, a afirmat Dorottya Buzas, conform site-ului oficial al FOTE 2013.

Celelalte reprezentante ale României, Racz Renata, Focze Berna-dette şi Andreea Vălean au terminat pe locurile 23, 51, respectiv 52.