ACTUALITATE 14 februarie 2013

EUROPA LEAGUE. Ajax-Steaua 2-0. Returul, fără Bourceanu și Pintilii

de Covasna Media | 284 vizualizări

Turul șaisprezecimilor din Europa Leauge n-a fost cu noroc pentru steliști, aceștia au pierdut în deplasare contra lui Ajax Amsterdam cu scorul de 2-0. Cea mai mare ocazie pentru Steaua a venit abia în minutul 60, după ce Rusescu n-a reușit să marcheze din șase metri. Olandezii au marcat câte un gol în fiecare repriză.

ajax steaua

Ajax a început meciul în forță, dar steliștii au avut un șut spre poartă în minutul 4, însă în primele 20 de minute n-au mai pus probleme în ofensivă.

Prima mare ocazie a meciului i-a aparținut lui Ajax. Fischer i-a pasat excelent în faţa porţii lui Sigthorsson, Gardoş s-a dezechilibrat şi l-a scăpat din marcaj, dar Tătăruşanu a reușit să blocheze. Tot Ajax a deschis scorul, în minutul 28, dintr-o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă de Eriksen, mingea a ajuns la Alderweireld care a trimis cu capul, din cinci metri, în poarta lui Tătăruşanu.

În minutul 37, Chipciu, excelent lansat în careu, a scăpat singur cu portarul olandezilor cu care s-a și lovit, apoi a căzut în careu, ocazie la care roș-albaștrii au cerut penalti. Un minut mai târziu Sigthorsson a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de off-said.

După reluarea meciului, olandezii au majorat scorul la 2-0. Van Rhijn a marcat în urma unei faze la care apărarea Stelei a fost făcută „țăndări”.

Cea mai mare ocazie pentru Steaua a venit abia în minutul 60, după ce Rusescu n-a reușit să marcheze din șase metri.

Spre finalul partidei, Ajax s-a retras în apărare, însă steliștii n-au mai avut ocazii mari de gol.