ACTUALITATE 4 martie 2012

11 medalii pentru Shoto Team

de Covasna Media | 466 vizualizări

Cei 12 sportivi covăsneni s-au întors cu 5 medalii de aur de la Campionatele Naţionale.

Craiova a fost gazda Campionatelor Naționale de Shotocan destinate sportivilor de peste 12 ani. Evenimentul ce a avut loc la sfârșitul săptămânii s-a dovedit a fi un succes pentru cei 12 sportivi covăsneni conduși de Preda Csaba și Vass Hunor, aceștia revenind acasă cu tolba plină de medalii: cinci de aur, una de argint și cinci de bronz. Concursul a început sâmbătă cu partidele seniorilor, unde Vass Hunor a câștigat medalia de aur, iar Szász Szabolcs a terminat pe locul cinci. La categoria 12-13 ani Veres Boglárka (-40 kg) a terminat concursul pe primul loc, Molnár Petra (-50 kg) a câștigat argintul, iar Lichtfusz Adolf și Jakabos Róbert au urcat pe a treia treaptă a podiumului. Categoria cadeți (14-16 ani) a fost dominată de covăsneni la masculin, cei trei reprezentanți ai Shoto Team Sfântu Gheorghe, Krizbai Csaba (-45 kg), Bogdan Alexe (-60 kg) și Veres László (-55 kg) câștigând medalia de aur. Șirul succeselor a fost încheiat de juniorii Zimmermann Roland (-60 kg) și Lengyel Norbert (-65 kg), ei câștigând medalii de bronz.

Antrenorii Preda Csaba și Vass Hunor sunt mulțumiți de rezultatele sportivilor și spun că acest concurs poate fi o rampă de lansare către selecția în echipa națională pentru mai mulți sportivi. Totodată cei doi le mulțumesc părinților și celor de la complexul sportiv Leri-Gym pentru sprijinul acordat.