SPORT 27 mai 2009

Supermaraton Bekescsaba – Arad şi retur

de Covasna Media | 507 vizualizări
În zilele de 23-24 mai a avut loc cea de a 12-a ediţie a Supermaratonului Internaţional Bekescsaba-Arad-Bekescsaba 103,8 km + 93,1 km. La concurs au participat peste 200 de concurenţi din Belgia, Ucraina, Slovacia, Serbia, Ungaria şi România, printre ei şi membrii Cercului de alergare Gall Lajos din Sf. Gheorghe cu trei echipe, două de bărbaţi şi una de femei.

Rezultatele lor sunt remarcabile, echipa Haromszek I, formată din Csutak Tamas, Csutak Hunor-Tamas, Racz Levente-Botond, Sarosi Josif, Răsădea Benjamin a obţinut locul II în clasamentul general, cu timpul total de 12 ore 16 minute 13 secunde. La categoria de vârstă până în 175 ani (vârstele adunate ale coechipierilor) au obţinut tot locul II. Echipa Haromszek II, formată din Eros Lehel, Racz Attila-Zsombor, Bihari Szilard, Mezei Lorant, Imreh Lehel a obţinut locul 8 în clasamentul general şi locul 5 la categoria de vârstă până în 175 ani. Echipa de fete Jakab-Benke Hajnalka, Pall Erzsebet, Dobai Magdolna, Szabo Iren, Lungu Olga a terminat pe locul 7 în clasamentul general feminin, iar la categoria de vârstă 200-250 ani pe locul II.

Deplasarea concurenţilor a fost sprijinită de Consiliul Judeţean Covasna şi Consiliul Local Sf. Gheorghe.