SPORT 29 martie 2015

Sportivul CSG, Tompa György Kadosa, campion național la înot

de Covasna Media | 842 vizualizări

Sportivul Tompa György Kadosa, locul 1

În perioada 25-29 martie s-a desfășurat la Bazinul Olimpic din Bacău Campionatul Național de Seniori, Tineret și Juniori, competiție la care s-a prezentat practic întreaga cremă a natației românești.

Participarea Asociației Club Sportiv Ciprian Sfântu Gheorghe a culminat prin cucerirea medaliei de aur de către sportivul Tompa György Kadosa (2000) la juniori (15-16 ani) în proba 50 de metri bras, tânărul covăsnean s-a impus în finală cu timpul de 32”17, dar și în calificări cu timpul 32”20. În proba 100 de metri bras a ocupat locul III, cu timpul final 1’12”05, în calificări obținând timpul de 1’12”08.

Antrenorul Ciprian Grosu ne declară: „Kadosa a concurat excelent, obținând cei mai buni timpi personali, astfel a obținut o medalie de aur și una de bronz, de remarcat este și clasarea pe locul IV la tineret (17-18 ani) la doar 4 sutimi față de locul 3, în proba 50 de metri bras. Mulțumim pe această cale Consiliului Local Sfântu Gheorghe și părinților pentru sprijinul acordat.”