SPORT 25 ianuarie 2018

(Update) Simona Halep s-a calificat pentru prima oară în finala turneului Australian Open

de Agerpres | 912 vizualizări

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în premieră în finala turneului Australian Open, joi, la Melbourne, după ce a învins-o în penultimul act pe germanca Angelique Kerber, cu 6-3, 4-6, 9-7.

Halep a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale carierei şi s-a impus dramatic după două ore şi 20 de minute, salvând şi două mingi de meci.

Simona Halep, care a făcut istorie la Australian Open în turul al treilea cu Lauren Davis, meci câştigat cu 15-13 în decisiv, a produs alături de Angelique Kerber cel mai frumos meci de la ediţia de anul acesta a turneului de la Melbourne.

Pentru Halep (26 ani) este a treia finală de Mare Şlem a carierei, după cele două pierdute la Roland Garros, în 2014 şi 2017. Halep nu trecuse până anul acesta de sferturi la Melbourne, iar la ediţiile din 2016 şi 2017 a pierdut în primul tur. Românca mai are în palmares semifinale la Wimbledon (2014) şi US Open (2015).

Halep, considerată o jucătoare mai degrabă defensivă, a fost o agresoare în acest meci, în care a forţat mereu în faţa unei adversare renumite şi ea pentru defensivă, cele două alternând perioadele bune de joc şi execuţii de fineţe.

Românca a început formidabil meciul şi după mai puţin de 20 de minute de joc avea 5-0 pe tabela de marcaj. A urmat un mic reviriment al germancei, concretizat în trei ghemuri consecutive, dar Halep a încheiat primul set cu 6-3, în 26 de minute.

Disputa a fost mai echilibrată în actul secund, în care Halep a condus cu 1-0 şi 2-1, iar apoi a reuşit să se desprindă la 3-1. Kerber a recuperat şi a restabilit egalitatea, 3-3, Halep a avut 4-3, dar a comis multe greşeli şi germanca a încheiat setul cu 6-4.

Având ascendentul jucătoarei care vine din spate, Kerber a început bine şi setul decisiv, cu break, dar Halep nu a cedat şi a câştigat două ghemuri la rând. Simona a reuşit un break la 4-3 şi a servit pentru meci, dar nu a reuşit să-şi fructifice serviciul. La 5-4, Halep a avut două mingi de meci pe serviciul adversarei, dar Kerber le-a anulat pe ambele şi a egalat, 5-5. Apoi Kerber a făcut break şi a servit pentru meci la 6-5, dar Halep a salvat cele două mingi de victorie şi a trimis setul în prelungiri (6-6). La 8-7 pentru româncă, Halep şi-a creat o minge de meci, dar Kerber a reuşit să o anuleze, însă a trimis prea lung la a doua oportunitate a Simonei şi meciul s-a terminat cu victoria liderului mondial.

Halep a reuşit 6 aşi în acest meci, iar Kerber niciunul, românca a făcut 3 duble greşeli, iar Kerber niciuna, românca a avut un procentaj superior la mingile câştigate la primul serviciu (66%-52%), iar germanca la al doilea (33%-42%). Halep şi-a creat nu mai puţin de 22 de mingi de break, din care a fructificat 9 (40%), în timp ce Kerber a avut o reuşită de sută la sută (7/7). Halep a avut 50 de winners şi 50 de erori neforţate, în timp ce Kerber a adunat 33 de lovituri direct câştigătoare şi 34 de erori neprovocate. Românca a avut mai multe puncte câştigate (116-103), precum şi cel mai rapid serviciu (171 km/h faţă de 164 km/h).

Halep are acum 5-4 în meciurile directe cu Kerber (30 ani, 16 WTA), campioana din 2016 de la Melbourne. Halep a câştigat în 2009 la Saint-Raphael (Franţa, 50.000 dolari), cu 5-7, 6-2, 7-5 în primul tur, în 2014 în finală la Doha, cu 6-2, 6-3, în 2015 la Toronto în optimi, cu 6-3, 5-7, 6-4, şi în 2016 la Montreal în semifinale, cu 6-0, 3-6, 6-2. Kerber s-a impus de patru ori în 2016, cu 6-2, 6-2 în Fed Cup, la Cluj-Napoca, în sferturi la Wimbledon, cu 7-5, 7-6 (2), în semifinale la Cincinnati, cu 6-3, 6-4, şi la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 6-4, 6-2.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 2 milioane de dolari australieni şi 1.300 de puncte WTA.

Sâmbătă, în finală la Melbourne, Halep o va înfrunta pe daneza Caroline Wozniacki, numărul doi mondial, care a trecut joi de belgianca Elise Mertens, cu 6-3, 7-6 (7/2). Câştigătoarea va ocupa luni locul 1 în clasamentul WTA.

Wozniacki are 4-2 în meciurile directe cu Halep, în faţa căreia s-a impus în ultimele trei confruntări. Halep a învins în 2013 în semifinale la New Haven, cu 6-2, 7-5, şi în 2015 în semifinale la Dubai, cu 2-6, 6-1, 6-1. Daneza a câştigat în 2012 în optimi la Dubai, cu 6-2, 6-3, în 2015 în semifinale la Stuttgart, cu 7-5, 5-7, 6-2, în 2017 în sferturi la Eastbourne, cu 5-7, 6-4, 6-1, şi la Turneul Campioanelor de la Singapore, în grupă, cu 6-0, 6-2.