SPORT 18 septembrie 2017

Sepsi Sic, locul secund la Cupa Sio

de Observatorul de Covasna | 616 vizualizări

Echipa feminină de baschet Sepsi Sic Sf. Gheorghe s-a aflat, în aceste zile, la Szekszárd, în Ungaria, pentru un turneu patrulater amical, dotat cu Cupa Sio.

În primul meci, fetele noastre s-au impus în faţa echipei maghiare PNIKK Pécsi cu scorul de 84–65. Practic, unguroaicele au avut un cuvânt de spus doar în primul sfert, pe care l-au şi câştigat cu 22–13, după care baschetbalistele noastre au dictat ritmul pe teren.

Coşgetera meciului a fost americanca Adrienne Webb, care a marcat 27 de puncte.

În cealaltă semifinală, gazdele de la Atomeromu Szekszard s-au impus cu 89-63 în fața slovenelor de la Cinkarna Celje.

Finala competiției a dat câștig de cauză echipei gazdă, cu scorul de 71-57, deși la pauza mare tabela ne era favorabilă, 41-35. Fetele noastre au fost depășite de unguroaice la capitolul condiție fizică, astfel că au cedat pas cu pas și astfel au pierdut trofeul pus în joc.