SPORT 12 ianuarie 2019

Sepsi SIC, lider incontestabil în Liga Naţională de baschet feminin

de Covasna Media | 1637 vizualizări

După un început de partidă relativ de strâns, 24-18 şi 19-13, în primele două sferturi, Sepsi SIC apasă pe accelerator şi, cu un 29-9 în sfertul trei, nu a lasă nici un dubiu asupra echipei care va câştiga în partida împotriva „eternei rivale” CSM Târgovişte, meci terminat cu scorul de 90-54.

Cele mai multe puncte, câte 15 le-au înscris Ghizilă şi Slamova, dar MVP-ul partidei a fost fără îndoială Kristina Higgins, care deja în pauză era în double-double, şi a reuşit performanţa de a nu rata nici măcar o aruncare, a avut 15 rebounduri , 4 asisturi şi 4 intercepţii și a terminat cu un remarcabil 36 la indexul de eficacitate.

Fără nici un meci pierdut, echipa lui Zoran Mikes se menţine lider incontestabil în Liga Naţională de baschet feminin.