SPORT 11 decembrie 2017

Sepsi OSK – Poli Iaşi 2 - 1

de Observatorul de Covasna | 2006 vizualizări

Pe Stadionul Tineretului din Brașov a avut loc partida din Liga I la fotbal, între Sepsi OSK Sf. Gheorghe și Politehnica Iași, penultimul meci al anului calendaristic 2017 în eșalonul de elită românesc.

Partida s-a disputat pe un teren foarte greu, desfundat și acoperit parțial cu zăpadă. Din aceste motive, principala problemă a fotbaliștilor a fost asigurarea echilibrului și a stabilității. În plus, temperatura negativă a făcut ca execuțiile tehnice să fie mai puțin pretențioase.

Jocul a început cu o prelungită perioadă de studiu reciproc, lupta surdă la mijlocul terenului fiind forma singulară de dispută.

Ieșenii au avut apoi câteva apropieri periculoase de poarta noastră, însă lui Cisse i-a fugit piciorul de sprijin când se pregătea să șuteze, iar apoi Andrei Cristea a fost individualist și nu a pasat unui coechipier demarcat în careu. Ieșenii au acuzat absențele lui Pedro Menezes și Joao Santos, ultimul fiind chiar golgheter. Cei doi jucători menționați au fost suspendați pentru partida de sub Tâmpa, pentru cumul de cartonașe galbene.

În minutul 24, la un corner de pe partea stângă, Mihalache a reluat cu capul dorind să recentreze, însă IssaThiaw a plonjat și, neinspirat, a trimis cu capul în proprie poartă. Încă odată s-a demonstrat că autogolurile sunt imparabile. După deschiderea scorului, ieșenii au mai avut câteva situații bune, dar au fost neglijenți la finalizare.

Cea mai controversată fază a meciului s-a produs în minutul 45, când Nikolic a obținut o lovitură de pedeapsă. Pe un contraatac, muntenegreanul a fost acroșat în careu de către Frăsinescu, care, neatent, l-a lovit pe atacantul nostru peste tendonul ahilian. Arbitrul craiovean George Găman s-a consultat cu al patrulea oficial și, abia după aceea, a indicat punctul cu var, rămânând ferm pe poziție, în pofida protestelor vehemente din tabăra ieșeană. Fülöp István a transformat cu siguranță, șutând puternic sub bara transversală. Astfel, echipa noastră a spart gheața și a marcat după mai bine de 700 de minute de secetă.

Repriza secundă a început cu câte o mare ocazie de ambele părți. Mai întâi Platini a beneficiat de ieșirea inoportună dintre buturi a lui Niczuly, dar a trimis, din fericire, pe lângă poartă. Apoi Fülöp István a reluat cu capul, demarcat, centrarea din dreapta a lui Huiban. Din 7 metri, jucătorul nostru a trimis în rădăcina barei, irosind o mare ocazie de a ne aduce în avantaj pe tabela de marcaj.

În minutul 84, Patrick Petre a șutat puternic și, cu toate că portarul advers a deviat mingea, nu s-a acordat corner. Apoi, la faza imediat următoare, Astafei a prins o bombă de sărbătoare de la 20 de metri, iar Koșelev, goal-keeper-ul ieșean, nu a avut nicio șansă să intervină.

După acest gol, echipa noastră a devenit foarte agresivă în încercarea de a conserva avantajul minimal. Finalul a fost extrem de încins, iar Jagodinskis a primit un cartonaș roșu direct, după o îmbulzeală în care, probabil, balticul a lovit cu pumnul.

Grație acestui succes, echipa noastră părăsește penultima poziție a clasamentului. Sepsi OSK Sf. Gheorghe a confirmat succesul din tur, din Copou, când ne-am impus cu 2-0 grație dublei lui Herea, absent astăzi.

Victoria este una de moral și ne permite să „respirăm”, deoarece, trebuie să recunoaștem, aveam nevoie de un astfel de rezultat. Aceasta a fost prima victorie și primele puncte pentru Eugen Neagoe în calitate de antrenor principal al formației noastre. Fostul atacant oltean a obținut victoria împotriva echipei pe care a pregătit-o în sezonul trecut când, la timona ieșenilor, a realizat un șir-record de 15 meciuri consecutive fără înfrângere.

Întâmplător sau nu, chiar săptămâna trecută noi îndemnam la calm și la susținerea echipei fanion a județului. Cu siguranță nu materialul nostru a fost factorul declanșator pentru victorie dar, totuși, ne pare bine că a fost urmat de acest succes uriaș și extrem de prețios în economia clasamentului.