Se complică play-out-ul

de Covasna Media | 688 vizualizări

Victorii pentru Juventus și Gaz Metan Mediaș

Etapa a doua a play-out-ului din Liga I la fotbal a adus cu sine rezultate care au complicat lupta pentru evitarea retrogradării.

Lanterna roșie Juventus București a câștigat cu 1-0 meciul contra celor de la Poli Timișoara, unicul gol al meciului fiind reușit de către covăsneanul Robert Elek, în minutul 14. Acesta a preluat pe piept în careu și a trimis în plasă. Elek este născut la Tg. Secuiesc dar s-a stabilit la Brașov. În cronica meciului din prima etapă de play-out, de la Botoșani, Elek se declara bucuros pentru reușita organizatorică a celor de la Sepsi OSK, de a găzdui meciuri pe teren propriu, la Stadionul Municipal din Sf. Gheorghe.

Într-un alt meci, Gaz Metan Mediaș a câștigat contra celor de la Concordia Chiajna cu 2-1, aceasta fiind cea de-a 100-a victorie în Liga I, pentru antrenorul sibian, profesorul de matematică Pustai Cristian. Găzarii au câștigat dintr-un penalty controversat, transformat de Rosado  în minutul 90.

Partida dintre FC Botoșani și Dinamo nu s-a putut disputa deoarece terenul a fost impracticabil, din cauza ninsorilor abundente. Meciul între primele două clasate ale grupei play-out va fi reprogramat la o dată ulterioară de către Liga Profesionistă de Fotbal.