SPORT 19 august 2022

KSE Târgu Secuiesc, calificare după prelungiri

de Covasna Media | 933 vizualizări

KSE Târgu Secuiesc a debutat în ediția 2022-2023 a Cupei României, în Turul 1 covăsnenii reușind să se impună pe terenul echipei Kids Tâmpa Brașov, cu rezultatul de 1-0, după prelungiri.

Cele două echipe se cunosc foarte bine, ele evoluând în aceeași serie din Liga 3, astfel că a rezultat o partidă echilibrată, care după 90 de minute s-a terminat nedecis, rezultat 0-0. Pentru că partidele din Cupa României se dispută în sistem eliminatoriu, au urmat prelungirile pentru stabilirea învingătoarei. KSE Târgu Secuiesc a marcat golul victoriei în minutul 119 prin Szőcs László.

Turul 2 este programat să aibă loc în data de 31 august, când vor juca 58 de cluburi, 38 calificate din Turul 1, ultimele 19 din sezonul precedent de Liga 3 și una din Liga 2, conform programului stabilit inițial de FRF.