SPORT 19 februarie 2018

Două puncte pierdute cu Concordia Chiajna

de Covasna Media | 664 vizualizări

Sepsi OSK Sf. Gheorghe a susținut ultima partidă a sezonului regulat, din Liga I la fotbal, pe teren propriu. Formația noastră a întâlnit Concordia Chiajna, pe Stadionul ”Ilie Oană din Ploiești. Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1 (1-0).

Prima mare ocazie ne-a aparținut, Filipe Oliveira șutând din fața careului, cu stângul, peste bară, în minutul 2. Speranțele fanilor noștri au fost alimentate în minutul 9, când Ibrahima Tandia a marcat superb, cu un șut de la 25 de metri distanță, după o preluare și un dribling. Internaționalul din Mali, născut în Franța, a marcat astfel primul gol în eșalonul de elită românesc.

După deschiderea scorului, ilfovenii au avut o mare ocazie la mingea trimisă greșit, spre propria poartă, de către Dalmau Martinez. Portarul Rîmniceanu a avut însă un plonjon salvator, astfel că a prins mingea și a împiedicat egalarea.

Sepsi OSK a jucat bine în această primă parte a meciului, concentrarea jucătorilor noștri părând a fi de bun augur. În partea secundă, oaspeții au început tare și, după un șut de la distanță, Cristescu a reluat periculos din apropiere, însă Rîmniceanu a fost pe fază. Fülöp ar fi putut să ne dubleze avantajul pe tabela de marcaj, dar șutul său de la distanță a trecut pe lângă vinclul porții adverse. Golul egalizator a venit în minutul 70, când Roberto Deaconu a prins un șut cu efect, de la distanță, care l-a prins fără reacție pe Rîmniceanu. Deși este un portar cu pretenții, ex-constănțeanul a încasat totuși un gol parabil, la fel cum s-a întâmplat și la Craiova.

Pe final, Concordia Chiajna a mai avut o mare ocazie la un plasament defectuos al lui Viera. Fundașul nostru central l-a scăpat pe Batin, care, din fericire, a tras peste bara transversală. În minutele de prelungiri, oaspeții au tras de timp pentru a-și securiza remiza.

Concluzia poate fi că Sepsi OSK a abordat bine jocul, fotbaliștii s-au dăruit, însă greșeli individuale nepermise ne-au privat de două puncte mari în lupta pentru evitarea retrogradării. Sigur că s-a câștigat un punct, ceea ce este mai mult decât nimic, dar rămâne acea senzație că am ratat o victorie la îndemână. Iar dacă aducem în discuție și rezultatul jocului Gaz Metan Mediaș – Juventus București, 0-0, ne dăm seama ce importanță vitală avea victoria contra Concordiei Chiajna. Nu mai punem la socoteală și faptul că gruparea ilfoveană nu traversează cel mai bun moment al formei sportive, astfel că era, să zicem, un adversar la îndemână.

Cele două echipe aliniate sunt prezentate mai jos:

Sepsi Sfântu Gheorghe: Rîmniceanu - Martinez, Viera, Jure, Daisuke - Fülöp, Ghinga - De Oliveira, Tandia (Gorrin ’54), Hamed (Petre '73)– Hadnagy (Kuku ’64). Antrenor: Eugen Neagoe.

Concordia Chiajna: Caparco - Patache, Albu, A. Marc, Bărboianu - Prepeliţă – Cioablă (Grădinaru ’46), M. Cristescu, R. Deaconu, Bumba (Babic '74) – Bud (Batin ’41). Antrenor: Ion Moldovan.

Cartonaşe galbene: Fülöp ’23, Hadnagy ‘37, Oliveira '76 / Bărboianu ‘35, Caparco '90+1

Arbitri: Marian Balaci – Florin Păunescu, Alexandru Vodă – Radu Petrescu