SPORT 7 mai 2024

Aproape 200 de concurenți la Ziua de alergare Gáll Lajos

de Covasna Media | 1922 vizualizări

Pe data de 4 mai Cercul de alergare Gáll Lajos a organizat, la Reci, a 32-a ediție a concursului tradițional „Ziua de alergare Gáll Lajos”. Concursul a fost organizat în colaborare cu Primăria Sfântu Gheorghe, Consiliul Județean Covasna, Primăria Reci, Direcția Județeană de Sport Covasna și a fost sprijinit de asociația tinerilor din Reci RISKE și elevii școlii „Antos János”.

Au participat aproape 200 de concurenți din 29 de localități, cel mai tânăr având 8 ani, iar cel mai vârstnic 77 ani.

Rezultate:

 21 km open femei

  1. Tűndérligeti Zsuzsánna, 1 oră 47 minute 53 secunde
  2. Costiniuc Karola, 1 oră 53 minute 11 secunde
  3. Georgescu Eva Maya, 1 oră 55 minute 57 secunde, toate din Sf. Gheorghe

bărbați

  1. Birtalan Etele Ákos, Sf. Gheorghe, 1 oră 15 minute 7 secunde
  2. Pascu Viorel, Bălan, 1 oră 27 minute 54 secunde
  3. Ferencz Szilveszter, Gheorgieni, 1 oră 34 minute 21 secunde

Categorii de vârstă:

16-19 fete 1. Georgescu Eva Maya, 2. Perdi Adrien - Covasna

20-29  femei 1. Costiniuc Karola,

     bărbați:1. Baczoni Botond

30-39

femei 1. Ürmősi Júlia Eszter,  2. Kiss Krisztina

bărbați: 1.Birtalan Etele Ákos, 2.Ferencz Szilveszter-Gheorghieni, 3. Csiszér Csaba -Tușnadul Nou

40-49

femei 1. Vitályos Erzsébet 2. Daczó Hajnal  - Vlăhița 3. Tamás Sarolta - Tg. Secuiesc

bărbați:1.Vinczi Botond - Doboli de Jos 2. Lukácsi Albert István, 3. Buraga Vâlcu Ciprian

50-59

femei 1. Tűndérligeti Zsuzsánna, 2. Nagy Katalin, 3. Kovács Tünde

bărbați: 1. Pascu Viorel - Bălan, 2. Pásztor Kis Levente, 3. Rus Marius - Brașov

60+

bărbați 1. Zsigmond András - Cluj Napoca, 2. Imre István - Miercurea Ciuc

5 km open femei

  1. Szabó Anita, Sf. Gheorghe, 21 minute 08 secunde
  2. Nagy Dorotya, Sf. Gheorghe, 22 minute 38 secunde
  3. Huszár Irma, Cașinul Nou, 23 minute 33 secunde
  4.  

  1. Dániel Attila, Sf. Gheorghe, 17 minute 52 secunde
  2. Codrea Árpád, Sf. Gheorghe, 18 minute 26 secunde
  3. Bató István, Vlăhița, 18 minute 37 secunde

Categorii de vârstă:

până 12 ani

fete 1. Albert Blamka-Luduș, 2.Nagy Nóra, 3. Dániel Nora Kata-Vlăhița

băieți: 1. Baki Jákó Apor, 2.Baki JakóAndrás, 3. Mezei Péter Zakariás

12-15

fete 1. Szabó Anita, 2. Nagy Dorottya, 3. Daczó Biborka

băieți: 1. Albert Hunor-Ludus, 2. Ambrus Balázs-Covasna 3. Gecse Árpád-Chioruș

16-19

fete 1. Ștefănescu Anamaria - Miercurea Ciuc

băieți: 1. Kopacz Norbert-Tamașfălău, 2. Ábrahám Loránd, 3.Gecse Zsolt-Chioruș,

20-29

femei 1. Pál Noémi, 2. Barti Dóra, 3. Asztalos Ágnes

bărbați: 1. Dániel Attila, 2. Német András-Tg. Secuiesc, 3. Rasaliu Robert-Brașov

30-39

femei 1. Ulmann Henrietta-Miercurea Ciuc, 2. Stefan Emese, 3. Farkas Palkó Szende

bărbați: 1. Codrea Árpád, 2. Bató István-Vlăhița, 3. Lukács László-Lemnia

40-49

femei 1. Huszár Irma, Újkászon, 2. Farkas Kinga, 3. Bucsa Anna Mária

bărbați: 1. Bihari Szilárd Attila, 2. Despa Alin-Găești, 3. Kányádi Sándor

50-59

femei 1. Mester Nagy Ildikó, 2. Rácz Zsuzsánna Timea-Miercurea Ciuc, 3. Ferencz Anna Mária

bărbați: 1. Ștefănescu Flavius-Miercurea Ciuc, 2. Nagy Elemér-Odorheiu Secuiesc, 3. Farkas Sándor

6o-69

femei 1. Szabó Irén, 2. Hengán Hajnal 3. Grépály Gizella

bărbați: 1. Apostol Gheorghe-Găești, 2. Login Alexandru-Cluj Napoca, 3. Benő Zoltán-Delnița

+70 femei 1. Pál Erzsébet,

* Cei cu localitate nespecificată sunt din Sfântu Gheorghe.

Sponsorii concursului: Depo, Bani Market, Ervin Impex, Metal Group, Thermo Control, Arix, Aquaris, Choco Pack, Baumeister, Sportvilág, Bon Sweet Bon, Modern House, Meotis, Condenz, Cramele Cricova, Bem-Balogh, Romill, Goscom, Masterpack, Pro-Sol-Com, Weekend, Demeter Horeca, Nali-Com, Info-Cont, Ariadne, Tehnostar, BMZ-COM, Kandi, Multi Nr, Tipografia T3, Brutăria Madárlátta, Mester-Nagy Ildikó, Way Out.

Sursa: Comunicat de presă

Foto arhivă

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.