ACTUALITATE 23 septembrie 2012

Succes pe linie pentru sportivii din Sfântu Gheorghe

de Covasna Media | 294 vizualizări

La sfârșitul acestei săptămâni, la Mamaia a avut loc un concurs de triatlon. Din cauza vremii nefavorabile, organizatorii au decis în ultimul moment ca din triatlon să fie duatlon, pentru că lacul dintre Mamaia și Năvodari avea valuri care nu permiteau desfășurarea în siguranță a probei de înot. La categoria olimpică (open), Jakab-Benke Hajnalka a terminat prima, la fel cum a făcut și Deák Zsombor. La aceeași categorie Pulugor József a terminat pe locul 4 în categoria open și pe locul 1 la categoria lui de vârstă. La sprint, componentul clubului Tri-Aluta, Dániel Attila, a fost primul, Simon Gergő a terminat cursa pe locul 8, iar Sabău Attila pe 16. La super sprint Simon Kinga a terminat cursa pe locul 2, iar Madaras Dániel pe locul 8 la open și 6 în categoria lui de vârstă. Szabó Norbert nu a terminat cursa.

După concurs, Jakab-Benke Hajnalka a declarat că de această dată cei din Sfântu Gheorghe au dominat cu adevărat competiția, de la mic la mare.