ACTUALITATE 7 martie 2013

Steaua bate campioana Europei pe Arena Naţională! Steaua - Chelsea 1-0

de Covasna Media | 345 vizualizări

steaua_ap3_32883200

Steaua s-a impus la limita, scor 1-0, in prima mansa a confruntarii cu Chelsea, din optimile de finala Europa League, dupa golul inscris de golgeterul Raul Rusescu in prima repriza. Eroul calificarii cu Ajax, Iasmin Latovlevici, a fost si la originile acestui succes, dupa ce l-a lasat singur pe Raul Rusescu cu fundasul de banda Bertrand, nevoit sa comita fault in careu.

Prima repriza dintre Steaua si Chelsea a fost una de uzura, in care ros-albastrii au jucat cu cap, atacand prudent poarta lui Petr Cech. In minutul 5, Alexandru Chipciu a dat tonul cu un sut timid, pentru ca “albastrii” sa intre la conducerea partidei, dupa primul sfert de ora, printr-o serie de atacuri pozitionale.

Cornel Rapa a furnizat o prima centrare de calitate, in minutul 30, din alergare, insa nu a fost sustinut de niciun coleg in fata portii oaspetilor.

Trei minute mai tarziu, Steaua s-a desprins de adversar multumita unei centrari cu exteriorul a lui Latovlevici, continuata inspirat de varful impins Raul Rusescu, care a fost agatat de Bertrand in careul advers si arbitrul Seghei Karasev a fost nevoit sa arate punctul cu var.

Golgeterul Raul Rusescu si-a asumat din nou executarea acestei lovituri de pedeapsa, tragand in forta pe sub Petr Cech, care a ghicit coltul, insa nu a mai avut timp sa intervina la bomba stelistului.

Spre finalul primei parti, Eden Hazard si Benayoun au combinat in viteza in careul ros-albastrilor, creand haos, doar interventia salvatoare a lui Ciprian Tatarusanu facand ca scorul sa ramana 1-0 pana la ultimul fluier (38’). Tot Tatarusanu avea sa o scoata pe Steaua si in minutul 42, cand a respins in corner sutul in forta al spaniolului Fernando Torres.

Steaua lui Reghecampf nu s-a lasat mai prejos nici in repriza a doua, desi Chelsea a incercat prin toate mijloacele posibile sa puna presiune asupra portii adverse.

In minutele 56 si 62, Cristi Tanase si-a continuat seara nefasta cu doua suturi imprecise, in timp ce Lampard l-a copiat pe Latovlevici, cu o minge aruncata peste intreaga defensiva a Stelei. Fernando Torres, insa, a fost prins cu spatele la poarta si Tatarusanu a respirat usurat.

Cu un sfert de ora inainte de final, belgianul Hazard nu a putut profita de nesincronizarea in aparare a stelistilor, finalizand cu sut peste poarta. Rapa l-a testat cu un sut din afara careului pe Cech (80’), nou-intratul Marin l-a facut din nou “mare” pe Ciprian Tatarusanu (83’), iar David Luiz a sutat din lovitura libera putin peste transversala portii (85’).

Asaltul “albastrilor” a intarziat sa mai vina si Steaua porneste cu un gol avantaj in returul de pe Stamford Bridge, programat sa se dispute saptamana viitoare.