ACTUALITATE 27 aprilie 2017

Sepsi SIC Sf. Gheorghe a câștigat al doilea titlu consecutiv de campioană națională

de Agerpres | 2438 vizualizări

ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe a câștigat, joi, al doilea său titlu de campioană națională la baschet feminin, după ce a învins-o pe Universitatea Cluj-Napoca cu scorul de 85-76 (20-23, 22-14, 9-22, 34-17), în deplasare, în meciul al patrulea al finalei Ligii Naționale de baschet feminin.

Sepsi s-a impus cu scorul general de 3-1, finala având loc după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. ''U'' a învins în prima partidă, cu 66-64, în deplasare, dar apoi le-a pierdut pe următoarele trei, cu 66-72 la Sf. Gheorghe, 68-72 și 76-85 la Cluj-Napoca.

Echipa clujeană a terminat primul sfert în avantaj, cu 23-20, dar Sepsi a preluat controlul și la jumătatea disputei scorul era de 44-37 pentru oaspete. ''U'' a întors scorul în sfertul al treilea, iar cu zece minute înainte de final conducea cu 59-51. Cu 3 minute și 45 de secunde înainte de final scorul era 70-70, dar Sepsi a reușit opt puncte consecutive și a tranșat soarta partidei și a titlului.

FOTO 4 SIC Cluj 15Sepsi a avut o tripletă în zi de grație, Chalysa Janee Shegog reușind 22 puncte, 16 recuperări, 1 pasă decisivă, Annemarie Godri Părău 22 p, 4 rec, 5 pd, Tyaunna Dominique Marshall 21 p, 3 rec, 1 pd. La oaspete au mai evoluat Janeesha Jeffery 16 p, 6 rec, 2 pd, Amanda Clara Thompson 1 p, 4 rec, 3 pd, Andreea Elena Huțanu, Ancuța Stoenescu 3 p, 1 rec, Chandra Harris 1 rec, Tunde Kilin.

La ''U'' au jucat Taneisha Harrison 21 p, 5 rec, Andra Mandache 12 p, 4 rec, Brittany Janelle Denson 12 p, 12 rec, 3 pd, Natasha Nicole Dixon 3 p, 2 rec, 1 pd, Dajana Butulija 20 p, 2 rec, 5 pd, Marina Sfârlea, Bianca Voica, Teodora Neagu 3 p, Gabriela Irimia 5 p, 1 pd.