ACTUALITATE 12 octombrie 2012

România învinge Turcia la Istanbul! 1-0, gol Grozav!

de Covasna Media | 384 vizualizări

România a trecut de Turcia cu 1-0, la Istanbul, prin golul marcat de Gicu Grozav, pe finalul primei reprize.

Tricolorii au adoptat o tactică foarte bună, în prima repriză. Oamenii lui Pițurcă au preferat un joc închis, bazat pe un presing bine pus la punct și ieșiri surprinzătoare pe contraatac.

Turcia a avut mai mult posesia balonului, Arda Turan și colegii lui fiind încurajați de un public vulcanic. Tătărușanu a oferit siguranță colegilor din defensivă, astfel că Pițurcă nu a avut emoții mari pe bancă. Pe finalul reprizei, tricolorii au profitat de o ieșire hazardată a lui Volkan, iar Grozav a fost pe fază și a deschis scorul, din pasa stelistului Pintilii.

În repriza secundă, România a început mai bine în primele minute, a încercat să caute și golul al doilea, însă au renunțat repede la tactica ofensivă. Turcii s-au aruncat în atac, profitând de faptul că echipa lui Pițurcă s-a axat doar pe o defensivă aglomerată.

Turcia a fost surprinsă încă o dată în minutul 63, când favoritul lui Pițurcă, Cociș, a ratat o șansă imensă de gol, singur cu portarul Volkan.

În ultimul sfert de oră, turcii au avut o posesie superioară a balonului, însă au fost lipsiți de luciditate în momentele importante, așa cum s-a întamplat și cu vedeta Arda Turan, care a șutat modest, în minutul 76, din poziție favorabilă.

Sahin i-a dat emoții lui Tătărușanu, în prelungiri, iar Mutu a ratat ultima ocazie a partidei.

România începe perfect campania de calificare pentru Campionatul Mondial din 2014 și are 9 puncte, după trei partide. Tricolorii nu au primit niciun gol și au marcat de șapte ori.

Turcia a ajuns, deja, la a doua înfrângere în aceste preliminarii, după meciul pe care l-au pierdut în fața Olandei.