ACTUALITATE
27 martie 2009
În jur de 100 de pensionari au pichetat Prefectura
de Covasna Media |
914 vizualizări
Aproape 100 de pensionari sau adunat ieri încă de dimineaţă în faţa Prefecturii Covasna, nemulţumiţi fiind că punctul de pensie nu a fost majorat la 45% din salariul mediu pe economie de la 1 ianuarie 2009, aşa cum li s-a promis.
Potrivit deciziei luată de comun acord de patronatele, sindicatele şi Ministerul Muncii, punctul de pensie ar fi trebuit majorat de la 42,5% cât este în prezent, la 45% din salariul
Aproape 100 de pensionari sau adunat ieri încă de dimineaţă în faţa Prefecturii Covasna, nemulţumiţi fiind că punctul de pensie nu a fost majorat la 45% din salariul mediu pe economie de la 1 ianuarie 2009, aşa cum li s-a promis.
Potrivit deciziei luată de comun acord de patronatele, sindicatele şi Ministerul Muncii, punctul de pensie ar fi trebuit majorat de la 42,5% cât este în prezent, la 45% din salariul mediu pe economie, de la 1 martie.
Pensionarii ar fi urmat să primească retroactiv şi banii pe lunile ianuarie şi februarie. Oamenii au mai cerut şi o lege unică a pensiei şi eliminarea pensiilor speciale.
Ana Sidon
ACTUALITATE
De acelasi autor
CJ Covasna alocă 3,2 milioane de lei pentru 441 de proiecte ale ONG-urilor și cultelor
Acum 18 ore, 55 minute
112 intervenții și 20 de mesaje RO-ALERT în cinci zile pentru pompierii covăsneni
Acum 21 ore, 32 minute