ACTUALITATE 8 septembrie 2012

Estonia - România 0-2. Început perfect în preliminariile pentru CM 2014

de Covasna Media | 372 vizualizări

Naţionala de fotbal a României a câştigat primele trei puncte în campania de calificare la Mondialul din Brazilia. În deschiderea grupei D, tricolorii au câştigat cu 2-0 la Tallin, prin golurile marcate de Torje şi Marica.

Naţionala şi-a turat greu motoarele în meciul de debut din preliminariile CM 2014, jucat vineri seara, la Tallin. Tracul debutului sau reconstrucţia imaginată de Piţurcă şi-au pus amprenta asupra jocului tricolorilor, cel puţin în prima repriză, când jucătorii noştri abia s-au apropiat de poarta gazdelor.

O execuţie pretenţioasă a lui Cristi Tănase şi câteva şuturi experimentale ale lui Gicu Grozav au fost singurele acţiuni ofensive mai consistente ale echipei noastre, însă situaţia s-a schimbat radical în partea secundă. Ciprian Marica a tras practic echipa după el şi a creat multe faze pentru coechipieri. Una dintre ele a fost transformată în gol de Torje, care a reluat în plasă din câţiva metri, centrarea excelentă trimisă de atacantul lui Schalke, în faţa porţii.

Tricolorii au continuat să fie activi în faţa porţii adverse, Marica a şutat de două ori puţin pe lângă poartă, dar în minutul 75 nu a mai ratat ţinta şi a ridicat scorul la 2-0. A fost o victorie reconfortantă a jucătorilor noştri, care nu au mai forţat până la final şi aşteaptă acum disputa de marţi, cu Andorra, programată de la ora 20.30, pe Naţional Arena.

În celelalte două partide ale grupei D s-au consemnat rezultatele Olanda - Turcia 2-0 şi Andorra - Ungaria 0-5.