ACTUALITATE 4 aprilie 2016

Cicliştii români, campioni în Ungaria!

de Covasna Media | 789 vizualizări

Weekend reuşit pentru Tuşnad Cycling Team, singura echipă continentală din România. Gruparea harghiteană a participat cu succes la Bonyhad, concurs ce dă în mod tradiţional startul sezonului ciclist din ţara vecină.

Transferat în acest sezon la TCT, Emil Dima a confirmat forma bună în care se află (câştigător recent şi în Turul Alexandru cel Mare) şi s-a impus la categoria Under 23. El a fost secondat de colegul Andrei Barbu. La categoria Elite, campionul paralimpic Eduard Novak a terminat pe locul 4 după o evadare spectaculoasă de 80 kilometri.

„Strategia noastră este să investim în tineri şi cel mai mult mă bucură astfel rezultatele juniorilor. Băiatul meu cel mare (Edvard) a terminat pe locul 3 la contratimp şi pe locul 4 la şosea la categoria U13, în timp ce Szekeres Árpád a urcat pe podium la aceeaşi categorie în proba de şosea. Este o dovadă că suntem pe drumul cel bun”, a declarat Eduard Carol Novak, preşedintele Federaţiei Române de Ciclism.