ACTUALITATE 29 mai 2013

Program Ziua Copilului la Sfântu Gheorghe

de Covasna Media | 64 vizualizări

Vineri – 31 mai

Piaţa Sfântu Gheorghe  –  În organizarea Magazinului Universal Şugaş

11:00–19:00  Castel gonflabil

11:00–19:00  Pictură pe faţă

12:00              Concurs de desen pe asfalt

13:00–18:00  Atelier de meşteşugari – Fundaţia Guzsalyas

13:00–15:00  Concurs de îndemânare

14:00–18:00  Modelare de baloane cu clovn

 

Piaţa Libertăţii

10:00–18:00  Jocuri despre economia corectă a deşeurilor, atelier creativ – Tega S.A.

10:00–19:00  Atelier de costume zburătoare – Casa Creativităţii „Huhuu”

11:00–18:00  Atelier creativ – Creativ Studio

11:00–18:00  Jocuri tradiţionale de copii – Echipa de cercetaşi „dr. Kovács Sándor”

11:00–18:00  Activităţi de îndemânare – Palatul Copiilor

11:00–18:00  Fă cunoştinţă cu baschetul – Kajdacsi Judit (Echipa de baschet feminin Sepsi SIC)

11:00–19:00  Perete de căţărat – Alpamayo S.R.L.

11:00–19:00  Aventură zvăpăiată de colectare  – Asistență Familială Caritas

12:00–15:00  Piaţa carting – Palatul Copiilor

12:00–16:00  Parcul sculpturilor vii – Teatrul Independent „Osonó”

13:00–15:00  Maşini mari pentru cei mici – expoziţie de maşini de pompieri şi poliţie, salvare şi autogunoiere

13:00–18.00  Jocuri din trecut – Asociaţia Erszi

15:30–17:00  Lumea pe roate (peste 6-7 ani ) – Jacko Sport şi Magazinul pentru copii Leo

15:30  Competiţie de ciclism şi de alergat – Asociaţia Alpin Sport

17:00  Concurs sportiv: bicicletă, role, skateboard – Jacko Sport

 

Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”  (compartimentul împrumut pentru copii)

10:00–19:00  Povestiri: O poveste în fiecare oră, Sikó-Barabási Eszter, autor din Sfântu Gheorghe, citeşte din cartea sa de poveşti care se va publica la Editura Koinónia din Cluj Napoca. După aceea desenare de ilustraţii, teatru japonez în miniatură, planificare: jurnal de lectură.

 

Parcul Elisabeta – în jurul pavilionului şi monumentului comemorativ 1848

10:00–13:00  Activităţi de îndemânare, pictură pe faţă, premierea participanţilor la concursul de desen – Asociaţia Copacul Vieţii

10:00–18:00  Jocuri de îndemânare, activităţi de meşteşugărit, karaoke Crucea Roşie din Judeţul Covasna

10:00–18:00  Copii în lumea minunată a păsărilor: observarea păsărilor, concurs de identificare a păsărilor, concurs de desen, origami şi atelier de colaje, vânătoare de comori organizat de:  Cercul de Ornitologie Mugurar şi Societatea Ornitologică din România – Covasna; Palatul Copiilor; Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni; Asociaţia Cultural – Ştiinţifică Carpaţii Răsăriteni; Consiliul Judeţean al Elevilor

12:00–13:00  Tragere la sorţiTombolă – Serviciul de Ajutor Maltez

13:30  Tragere la sorţiTombolă – Asociaţia Copacul Vieţii

 

Casa Creativităţii Huhuu  (Str. Ciucului, nr. 7)

10:00–19:00           Construire Costum Avion şi jocuri tradiţionale

11:00–16:00  Poveşti din cărţi de textile – Ocupaţii pentru copii intre 0–4 ani cu Demeter Éva şi Tímár Erzsébet, în organizarea Asociaţiei „Tipe Tupa” şi Casei Corpului Didactic „Csutak Vilmos”

15:00–18:00  Cabina de probă

16:00  Junior Gastro Fest – concurs de gătit pentru elevii de gimnaziu

18:00  Prezentare pentru părinţi şi cadre didactice despre cărţi de textile 

 

Scenă (strada Gróf Mikó Imre)

10:00  Orchestra de copii din Reci

11:00  Grădiniţa cu Program Prelungit „Napsugár”, Grupa mică şi mare – Spectacol de cântece, jocuri tradiţionale populare.

11:15  Grădiniţa cu Program Prelungit „Hófehérke” Grupa mare Gărgăriţele – Spectacol de dans.

11:20  Grădiniţa cu Program Prelungit „Árvácska” – Spectacol de jocuri tradiţionale populare.

11:30  Grădiniţa cu Program Prelungit „Gulliver”, grupa mare reformatăCsemete” şi grupa mare „Méhecske” – Spectacol de jocuri tradiţionale populare

11:50  Grădiniţa Néri Szent Fülöp” – Spectacol de dansuri populare şi dansul poemelor

12:00  Elevii din Şcoala Gimnazială „Gödri Ferenc” – Spectacol de dansuri populare

12:30  Şcoala GeneralăNicolae Colan”– Spectacol de dansuri populare

12:35  Şcoala GeneralăAdy Endre”– Spectacol de dansuri populare

12:40  Grupul copiilor de dansuri populareRügyek”, Casa de Cultură Kónya Ádám – Spectacol de dansuri populare. Coreograf: Rápolti István

12:45  Şcoala GeneralăAdy Endre”–– Spectacol de dansuri populare şi jocuri tradiţionale

Educatoare: Bularca Maria, Donath Anna, Ferencz Orsolya, Grüman Rozália, Stroie Adriana, Hanganu Margareta, Teacă Maria

13:00  Să petrecem împreună – spectacol cu cântece al elevilor din programul de asistenţă familială a Fundaţiei Creştine Diakónia

13:30  Premierea concursului de desen al Spitalului Judeţean „Dr. Fogolyán Kristóf”

13:45  Grădiniţa cu program prelungit „Hófehérke”, grupa mijlocie „Pöttyös”– Spectacol de jocuri tradiţionale

14:00  Şcoala Gimnazială „Gödri Ferenc”– Spectacol de dansuri clasice

14:10  Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” – Cântece de copii, compoziţii pentru cor

Educatoare: Matei Stela, Onofrei Camelia, Laurenţiu Liliana, Dornean Gina, Dobrilă Mioara, Grosar Liliana

15:00  Minestrone Band – concert pe instrumente din legume 

15:30  Palatul Copiilor – Spectacol de dansuri moderne

15:30  Liceul de ArtePlugor Sándor” fanfara

16:00  Școala Populară de Arte şi Meserii Sfântu Gheorghe, departamentul de balet – Imagini baroc

16:30  Teatru de păpuşi „Cimborák” – Spectacolul „Vitéz László csodaládája”

17:30  Tragere la sorţi tombolă Kiwanis şi Asociaţia Diabeticilor din Judeţul Covasna

18:00  Palatul Copiilor – Dansuri populare

18:30  Casă de dans pentru copii – cu formaţia Harai, conducător Gábor Ágnes

 

Sâmbătă – 1 iunie

9:00–11:00    Să învăţăm scrierea runică! – program pentru copii – sala de conferenţă Eurocenter (Strada Ciucului, nr. 47.) 

11:00  Deschidere de expoziţie – tablourile de acuarelă ale copiilor din clasele Waldorf – Ceainăria Tein

11:00–14:00  Ocupaţii pentru copii, teatru de păpuşi, desen pe asfalt – Ceainăria Tein

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.