ACTUALITATE Acum 1 ora, 9 minute

126 de cartușe din Al Doilea Război Mondial descoperite în apropierea localității Zăbala

de Covasna Media | 173 vizualizări

În data de 23 iunie, în liziera pădurii din apropierea localității Zăbala, au fost descoperite elemente de muniție provenite din perioada celui de-al Doilea Război Mondial.

La fața locului s-au deplasat echipa pirotehnică și un echipaj SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Sfântu Gheorghe. În urma cercetării perimetrului, pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați, au fost identificate și asanate 126 de cartușe de infanterie, calibrul 7,92 mm, provenite din cel de-al Doilea Război Mondial.

Elementele de muniție au fost ridicate, transportate și depozitate în condiții de siguranță, urmând să fie distruse controlat, împreună cu alte muniții descoperite recent pe raza județului.

Recomandări pentru populație

Reamintim cetățenilor că elementele de muniție rămase neexplodate în urma celor două conflagrații mondiale sunt extrem de periculoase. În cazul descoperirii unor astfel de obiecte, este necesară respectarea următoarelor măsuri de siguranță:

- atingerea acestora cu mâna sau cu alte obiecte;

 - lovirea sau mișcarea munițiilor găsite;

 - introducerea munițiilor în foc;

 - demontarea focoaselor sau a altor componente;

 - ridicarea, transportul sau introducerea în locuințe;

 - utilizarea acestora în joacă de către copii sau adulți.

Respectarea acestor măsuri poate preveni producerea unor accidente grave și poate contribui la desfășurarea în siguranță a intervențiilor specializate.

(Sursa: ISU Covasna)

Teme articol: munitie cartuse Zabala
Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.