ACTUALITATE 22 februarie 2011

Prefectul Gyorgy Ervin vrea supraveghere video la intrările și ieșirile din judeţ

de Monica Vrânceanu | 123 vizualizări
Prefectul județului Covasna, Gyorgy Ervin, este de părere că planul șefului Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Covasna, Ioan Aron, de a amplasa camere de supraveghere video la intrările și ieșirile din județ trebuie susținut și dus la capăt. Prefectul Gyorgy Ervin a declarat ieri că scandalurile izbucnite în Sfântu Gheorghe sunt tot mai dese și că majoritatea sunt provocate de persoane venite din afara județului

Prefectul județului Covasna, Gyorgy Ervin, este de părere că planul șefului Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Covasna, Ioan Aron, de a amplasa camere de supraveghere video la intrările și ieșirile din județ trebuie susținut și dus la capăt.

Prefectul Gyorgy Ervin a declarat ieri că scandalurile izbucnite în Sfântu Gheorghe sunt tot mai dese și că majoritatea sunt provocate de persoane venite din afara județului, drept pentru care ar fi nevoie de implementarea sistemului se supraveghere video de care Ioan Aron a vorbit încă de la preluarea mandatului de conducere la IJP Covasna.

Gyorgy Ervin este de părere că un astfel de sistem, oricât de costisitor ar fi, ar ajuta foarte mult la identificarea celor care comit diverse infracțiuni, iar ele ar putea fi amplasate la ieșirile spre județele Brașov, Harghita și Bacău.

Declarațiile prefectului au venit pe fondul scandalului izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un club din Sfântu Gheorghe, incident soldat cu urmărirea unui bărbat din județul Brașov, cu tragerea câtorva focuri de armă în plină stradă precum și cu lovirea cu autoturismul a câtorva polițiști.

Purtătorul de cuvânt al IJP Covasna, Andrea Buzsi, a declarat că primele cercetări efectuate de oamenii legii arată că întregul incident ar fi fost declanșat de un bărbat care, aflat în club, l-a lovit cu pumnul pe un altul, părăsind apoi locația. A urmat apoi o urmărire ca în filme pe străzile din Sfântu Gheorghe, polițiștii reușind să-l prindă pe bărbat abia la ieșirea din oraș spre Brașov.

Bărbatul în vârstă de 29 de ani, domiciliat în oraşul Zărneşti, judeţul Braşov, a fost testat cu aparatul etilo-test, acesta arătând o alcoolemie de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind dus la Spitalul Judeţean din Sfântu Gheorghe, unde i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

Percheziția autoturismului a scos la iveală că urmăritul avea în mașină cinci arme albe - o macetă, o baionetă, un cuţit şi două bricege, toate fiind ridicate pentru continuarea cercetărilor, la percheziționare luând parte și un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe.

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 7

Adaugă comentariu
Marian, 27 februarie 2011
@eugen:tu nu numai ca nu meriti raspuns dar nu meriti nici sa ai dreptul de a posta comentarii.
eugen, 26 februarie 2011
@Marian:Eu ti-am citit postarea , dar nu meriti nici un raspuns...Ia loc!!
Marian, 26 februarie 2011
Stimate domnule vasyle: in orasul nostru sunt si politicieni romani ,sunt partide psd,pdl,PRM in frunte cu GICA AGRIGOROAIE(pe care-l stiu din anii 80,din pacate) astia ce fac sa avem un oras mai citeste integral
vasy, 26 februarie 2011
De aici de unde Marian?Si nu,nu ne convine atata timp cat orasul nostru e cel mai sarac din tara si cu cele mai mici salarii posibile.Primaria,consiliile,prefectura si toti ceilalti care sunt citeste integral
Marian, 25 februarie 2011
Domnilor comentatori de mai sus,cu cateva zile un tampit brasovean a facut scandal intr-un local iar pe urma .....ati citit aici pe forum ce a mai facut.In majoritatea oraselor tarii sunt camere de citeste integral
eugen, 23 februarie 2011
Daca amplasarea acestor camere , intretinerea lor , dar mai ales culegerea informatiilor rezultate , vor fi facute de SRI este in regula. Daca nu , se creeaza un serviciu paralel de securitate ceea ce citeste integral
Alin, 22 februarie 2011
si totusi cum "vezi" cu camerele video cine e in masina care intra in judet? nu stiu cat de eficienta ar fi o astfel de masura
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.