ACTUALITATE 27 martie 2012

Blázer Imola – dublă campioană națională

de Székely Emőke | 304 vizualizări

Deși anul acesta avea doar al doilea timp din ierarhia națională,  atleta Blázer Imola a reușit să cucerească două medalii de aur la Campionatele Naționale de Atletism de la Bacău, destinate juniorilor III.  Înainte de deplasarea de la Bacău, antrenorul Buhlea Mircea avea rezerve în ceea ce privește succesul, datorită competiției puternice, însă  Imola a reușit o competiție excelentă atât la 60 de metri plat, cât și la 60 de metri garduri. Sâmbătă, în semifinalele cursei Imola a terminat pe poziția secundă, dar în finală a revenit, câștigând medalia de aur cu timpul de 7,84 secunde. Duminică s-a dat startul probei de 60 de metri garduri, o altă specialitate a atletei din Sfântu Gheorghe. La această probă Imola nu numai că a câștigat medalia de aur, dar a reușit să termine cursa în mai puțin de 9 secunde (8,98), impunându-se categoric.

Ceilalți sportivi ai CSS Sfântu Gheorghe, participanți la concursul de la Bacău, au obținut următoarele rezultate:  800 de metri plat: Szűcs Noémi – locul 19 și Silló Izabella – locul 24, săritura în lungime: Lőcsei Timea locul 9, 300 de metri plat: Szász Lóránt – locul 15, Szűcs Noémi – locul 9, Czirmai Janka – locul 24 și Silló Izabella – locul 42.